Hlavním heslem „Generating a cleaner future“ ve své Zprávě o udržitelnosti 2024 představila společnost Air Products nové závazky ve snižování emisí a zlepšování životního prostředí. Společnost navýšila své cíle ve vytváření čistší budoucnosti a do příštích let se ještě více zaměří na řešení nejvýznamnějších světových výzev v oblasti energetiky a udržitelnosti životního prostředí.
Udržitelnost je základem úsilí Air Products o čistší budoucnost u svých zákazníků i ve své vlastní společnosti. Hlavním cílem do roku 2030 je aktualizovaný závazek snížit vlastní emise CO2 oproti roku 2023 o 33 procent (“Third by ’30“).
Do roku 2030 chce společnost čtyřnásobně zvýšit podíl obnovitelné elektřiny spotřebované ve svých závodech. Dále bude snižovat spotřebu vody, více vody recyklovat, a tak minimalizovat požadavky na přírodní zdroje.
Rovněž začne nahrazovat dva tisíce nákladních automobilů ve firemní flotile vozy s vodíkovými palivovými články, a do roku 2050 tak dosáhnout nulových emisí z vlastní dopravy. Do téhož roku si společnost jako nový cíl stanovila dosáhnout nulové emise ze všech svých provozů.
„Motivováni naším vyšším posláním a s udržitelností jako základem podnikání se lidé ve společnosti Air Products snaží vytvářet čistší budoucnost pro náš svět,“ komentoval Seifi Ghasemi, předseda představenstva, prezident a generální ředitel společnosti Air Products nové cíle, které si vytýčili.
Aby svět dosáhl skutečné čisté nuly, potřebuje řešení pro hlubokou dekarbonizaci nejvíce emisních odvětví, jako je výroba oceli a cementu, chemická výroba nebo těžká nákladní doprava. Řešením je čistý vodík. K tomu, aby byl bezemisní vodík dostupný, podniká Air Products řadu konkrétních aktivit, na které do roku 2027 vyčlenil 15 miliard USD.
Například na výstavbu energetických komplexů s čistým vodíkem v kanadském Edmontonu, Lousianě, Arizoně, New Yorku a megaprojektu NEOM v Saudské Arábii. Nebo na budování terminálů na přepravu vázaného vodíku v Imminghamu, Hamburku či Rotterdamu a následné vodíkové infrastruktury, která povede až do sítě vodíkových čerpacích stanic.
Společnost zapojila do iniciativy Science Based Targets Initiative, která na základě vědecky podložených cílů mobilizuje korporace v boji proti klimatickým změnám a ve svých šesti nejmodernějších výzkumných a vývojových centrech intenzivně pracuje na inovacích pro udržitelnou energetiku.
Výsledkem jsou dokonalejší konstrukce zařízení na výrobu průmyslových plynů, které snižují jejich uhlíkovou stopu a technologie na zachycení a trvalou sekvestraci CO2.
Nové technologie pro výrobu ekologického vodíku z obnovitelných zdrojů a technologie umožňující jeho bezpečnou přepravu a skladování ve velkém měřítku (včetně přepravy ve formě čpavku). A na konec vodíkového ekosystému i špičkové vodíkové čerpací stanice pro bezemisní mobilitu. (sfr)