Severokorejský vůdce Kim Čing-un a jihokorejský prezident Mun Če-in se ve čtvrtek vydali na sever KLDR, kde vystoupili na posvátnou horu Pektu, kde podle pověsti vznikl korejský národ. Výstup na Pektu byl součástí Munovy návštěvy Severní Koreje, během níž Kim Čong-un slíbil další kroky k denuklearizaci.
Podle oficiální zprávy médií cesta na vrchol hory symbolizovala úspěch vnitrokorejského summitu, letos už třetího.
Sopka Pektu s kráterním Nebeským jezerem na vrcholu je místem, kde před pěti tisíci lety sestoupil syn boha Hwanung z nebes. Tam za ním přišla medvědice a tygr, že se chtějí stát lidmi. Hwanung jim to slíbil, pokud budou 21 dnů jíst jen česnek a pelyněk.
Tygr to nedokázal, ale medvědice ano a té se pak narodil první korejský král Tangu. Mytologický význam hory využili v Severní Koreji – tamní režim tvrdí, že se tam narodil otec dnešního vládce Kim Čong-il, i když to není pravda. Obrys hory je patrný na státním znaku KLDR a její jméno zaznívá i v severokorejské státní hymně.
Před horskou výpravou se jihokorejský prezident ve středu večer na stadiónu v Pchjongjangu zúčastnil manifestačního představení, jemuž přihlíželo 150 000 lidí. V projevu vyzval k ukončení nepřátelství na Korejském poloostrově a k míru a spolupráci obou korejských států.
„Žili jsme společně 5000 let a odděleně 70 let. Navrhuji zastavit nepřátelství posledních 70 let a udělat velký krok k míru, abychom byli znovu jednotní,” prohlásil Mun Če-in. (sfr)