Evropská unie a Velká Británie se shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU.
Evropská unie (EU) a Velká Británie se shodly na velké části dohody o vystoupení Británie z EU. Potvrdil to šéf unijního vyjednávacího týmu Michel Barnier. Některé oblasti jako třeba otázka režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem zatím dojednány nebyly.
Finální shodu se podle obou vyjednávačů podařilo nalézt ohledně textu těch částí dohody, které se týkají finančního vyrovnání britských závazků, práv občanů EU v Británii po brexitu, několika dalších bodů, ale především také podoby časově omezeného přechodného období, o které Londýn požádal.
Britská strana zde ustoupila a ustanovení týkající se zachování práv se nakonec budou vztahovat i na ty občany EU, kteří do Británie dorazí za přechodného období.
Podle britského vyjednávače Davida Davise bude přechodné období trvat do konce roku 2020.
- Přechodné období, ve kterém bude Británie nadále součástí celní unie s jednotného trhu EU bude trvat 21 měsíců po Brexitu až do 31. 12. 2020.
- I když od 30. 3. 2019 nebude Británie součástí EU, bude po celé přechodné období vázána vnitřními předpisy EU a celou unijní regulací. Dále bude přispívat do unijního rozpočtu a umožní nadále volný pohyb osob z členských států EU do Británie. To je velká porážka pro zastánce tvrdého Brexitu, protože z jejich pohledu bude Británie až do začátku roku 2021 vazalským státem.
- Konečná dohoda ohledně statusu Severního Irska nebyla dosažena. Dohodlo se pouze, že nedosažení dohody o Severním Irsku v rámci budoucí dohody o vztazích mezi Británií a EU automaticky znamená, že Severní Irskou zůstává členem celní unie s EU. Tedy přesně to, co Teresa May označila za podmínku, kterou nemůže nikdy žádný premiér Spojeného království akceptovat.
- Na druhou stranu velkým vítězstvím pro zastánce Brexitu je ustanovení, které umožňuje Británii vyjednávat a ratifikovat obchodní dohody se státy mimo EU po celou dobu přechodného období.
- Britská práva k rybolovu budou po dobu přechodného období stále spravována Bruselem, Británie bude pouze konzultována. To je velká rána především pro Skotsko, kde je rybolov podstatnou součástí národního hospodářství. Skotská rybářská asociace také dohodu označila za neakceptovatelnou.
- Občané EU budou moci po celou dobu přechodného období cestovat a pracovat v Británii a budou mít stejná práva a sociální jistoty jako ti, kteří už jsou v Británii nyní. A vice versa, britští občané mohou po celé přechodné období volně cestovat a pracovat ve členských státech EU.
- Status Gibraltaru bude zahrnut do finální dohody o Brexitu v rozsahu, v jakém je to z hlediska aplikovatelnosti evropského práva možné. Což prakticky znamená, že bude záležet především na britsko-španělské dohodě.
- Existence přechodného období je ale podmíněna dosažením dohody o Brexitu před odchodem Británie z EU tedy před 30. 3. 2019. Z toho pohledu zatím neexistuje žádná pevná garance ohledně obchodních vztahů mezi EU a Británií po tomto datu.
|
V přechodném období už ale bude moci Londýn začít vyjednávat své vlastní nové dohody s třetími zeměmi. Dokončována budou také nyní zahajovaná jednání o tom, jak budou následně vypadat britské vztahy s unií.
Summit EU by měl v pátek Barnierovi určit, co od těchto rozhovorů chce ostatních 27 zemí evropského bloku.
„Nejsme na konci cesty. Musíme se ještě posunout v některých zásadních bodech,“ upozornil Barnier.
V první řadě je to podle něj trvající neshoda ohledně přímých účinků dohody o vystoupení, kromě už domluvené části o právech občanů, ale také o roli unijního soudu.
Zadruhé je to otázka hranice mezi Irskem a britským Severním Irskem, kde obě strany už v prosinci deklarovaly záměr vyhnout se vzniku standardního hraničního režimu. Britové nyní zásadně ustoupili a uznali nutnost existence pojistky v textu dohody, která by věc řešila. Původní text navržený evropskou stranou pro takovou situaci navrhoval faktické udržení Severního Irska v celní unii a na jednotném trhu EU.
Rozhovory obou týmů tak budou dál pokračovat, také o méně kontroverzních tématech, třeba o otázce ochrany dat či automatického uznávání rozsudků. (jaz)