Euro se svými stávajícími institucemi existovat dlouhodobě nemůže, uvedl bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer.

Euro nejspíš nepřežije, muselo by dojít k zásadním reformám EU. Bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer to uvedl v rozhovoru MF Dnes. Podle něj euro nepřineslo konkurenční výhodu, ale růst EU se ve srovnání se zbytkem světa naopak zpomalil. Navíc ani nedošlo k slibované politické integraci.

„Není jisté, že se euro udrží. Jisté je jen to, že se svými stávajícími institucemi existovat dlouhodobě nemůže,“ uvedl Singer.

Země, která má v zásadě solidní makroekonomický rámec, by s eurem asi moc navíc nezískala. Sice by prý uspořila transakční náklady při výměně měny a náklady kurzového zajištění, ale přišla by o možnost provádět optimální měnovou politiku.

„Němci na tom byli podobně a do eurozóny se moc nehrnuli, protože z ní už neměli co získat. Hrnuli se tam Řekové, Italové, Belgičani, všichni, kdo si říkali: Prima, teď nebudeme muset každých deset let škrtat tři nuly z cen a tisknout nové bankovky,“ podotkl.

Poukázal přitom, že nedošlo ani k slibované politické integraci. Tendence vývoje EU podle něj nesměřuje k federaci, ale spíše k rozvolnění poměrů.

„Pokud má fungovat, musí se víc podobat státu, více se federalizovat,“ sdělil.

Upozornil také na to, že na počátku projektu společné měny se slibovaly dvě věci.

„Zaprvé, že euro pomůže Evropě získat konkurenční výhodu. Ale ta dnes neroste rychleji než před eurem. V porovnání se světem spíše hůře, navíc se vytvořily chronické problémy. A zadruhé, že povede k politické integraci Evropy. Ani to se nestalo, Finové určitě nemají Řeky raději než v roce 2008. A Němci Italy také ne. Navíc původně nepřekročitelná pravidla byla mrtvá s první vážnější krizí,“ řekl.

(pel)