Elektrárny Opatovice (EOP) rozdaly v dárcovské soutěži téměř 900.000 Kč. Studenti středních škol měli úkol těžší, finanční dar si museli poctivě odpracovat. Společnosti opatovické elektrárny vypisují vedle tradičních finančních darů i každoroční soutěž o finanční dary v oblastech charity, ekologie, kultury, zdravotnictví, dětí a mládeže a v neposlední řadě v oblasti školství, kde si studenti sami projekt vymyslí a musí obhájit.

Letos v soutěži EOP rozdaly vítězným projektům v jednotlivých kategoriích téměř 900.000 Kč. Celá myšlenka soutěže o finanční dary dává prostor různorodým účastníkům a zájemcům, ze jmenovaných oblastí, detailně představit a popsat projekt se všemi jeho přínosy, smyslem či dalším využitím.

V letošním roce se do soutěže přihlásilo kolem 100 projektů. V oblasti charitativních, ekologických a sociálních projektů bylo mezi výherní projekty rozděleno 480 tis. Kč, v oblasti kultury 65 tis., ve zdravotnictví  40 tis., v oblasti zaměřené na podporu dětí a mládeže 100 tis. Kč a mezi vítězné středoškolské projekty bylo rozdáno 183 tis. Kč.

Speciální oblastí jsou projekty z kategorie školství, kdy nestačí zaslaný písemný popis, ale studenti musí své projekty a nápady sami představit a prezentovat odborné komisy přímo v elektrárně.

„Základní myšlenkou soutěže pro střední školy bylo připravit studenty na běžnou praxi pracovního či vysokoškolského života. Naučit je přistupovat k projektům zodpovědně od počátečního zadání až po finální prezentaci před komisí,“ vysvětlila výkonná ředitelka Elektráren Opatovice Romana Zadrobílková.

„Je to takový trénink na dospělý život, který se jim určitě bude v budoucnu hodit,“ doplnila hlavní záměr školních projektů ředitelka.

Studenti jsou svými pedagogy pouze informováni o vypsané soutěži a o pravidlech, ale je již pouze na nich, jak se k výzvě postaví. Většinou jsou nápady studentů spojené s jejich školní prací, projekty, výzkumem nebo realizací „studentského zlepšováku“ školního prostředí či vybavení školy.

„Letos jsme dali přednost projektům, u kterých se studenti sami podílí na jejich realizaci nebo přímo daný program či pomůcku k dokončení nebo zlepšení dosavadní práce potřebují,“ popsal průběh hodnocení ředitel EOP Distribuce Karel Čipera.

„Bylo zajímavé sledovat rozdílné přístupy k prezentaci, ale i k úkolu soutěžního projektu samotného. Středoškoláci nám ukázali, že zvládnou všechny jeho fáze – od nápadu, prezentace před publikem až po vysvětlování a obhajobu položkového rozpočtu,“ dodal Čipera.

Studenti v letošním roce představili nápady od chytrých botníků, akvárií, programů na 3D prohlídku své školy až po zajímavý živý projekt soutěže krátkých studentských filmů Pardubický kraťas, který se v provedení a produkci může měřit s profesionální prací.

„Tento smysluplný dárcovský projekt nejen učí studenty, ale mě osobně výkony a nápady studentů přesvědčily, že se o budoucnost nemusíme strachovat,“ uzavřela Zadrobílková.


 

Soutěž projektů středních škol  ROZDÁNO 182.740 Kč
Škola Projekt Výše daru (Kč)
SPŠE Pardubice ( až na spotřební materiál komplet) Inteligentní hodiny do škol – hodiny, které budou zobrazovat reálný čas synchronizovaný školní sítí wifi. Dále budou měřit CO2, signalizovat překročení limitu, a měřit teplotu a vlhkost. Zaměření a využití pro správné větrání a vytápění. 45 000 Kč
SPŠ, SOŠ a SOU, Hradec Králové (1 set místo 2) Praktická výuka automatizace – jednotky a displeje pro PLC 23 500 Kč
DELTA – Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o., Pardubice Chytrý botník – prostředky by chtěli použít na část hardwaru, který bude součástí botníku, který konstruují, část součástek (např. Arduino) zaplatí firma IBM 2 900 Kč
DELTA – Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o., Pardubice (Monitor + externí baterie) Festival studentských krátkých filmů Pardubický kraťas (letos pilotní 1. ročník,  který založili) – pořízení techniky například pro tvorbu znělky soutěže (animace Adobe After Effects, Adobe Animate), záznam z předávání cen, trailer festivalu, ale i pro vlastní filmovou tvorbu, kterou bych do jejich festivalu také rádi přihlásili 32 200 Kč
DELTA – Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o., Pardubice (Mcbook) 3D virtuální prohlídka interiéru školy – chtěli by pořídit počítačové vybavení, které by jim umožnilo zrychlit
náročné početní úkony při renderování v programu Blender a práci v programu Adobe Photoshop
34 990 Kč
DELTA – Střední škola informatiky a ekonomie, s.r.o., Pardubice IoT Akvárium – rádi by vytvořili vlastní akvárium vybavené senzory a moduly pro zajištění vzdáleného a z velké části automatizovaného ovládání akvária – pořízení zbývajícího vybavení ke kompletnímu sestavení prototypu 5 150 Kč
Střední odborné učiliště plynárenské Pardubice Nákup interaktivní tabule od společnosti CONSULTA o velikosti 93 palců, která by se vyměnila místo stávající bílé tabule v učebně elektro v dílnách školy 39 000 Kč
182 740 Kč