Velká Británie učinila další krok k brexitu. Britská Dolní sněmovna schválila návrh zákona, který se má stát základem právní odluky Spojeného království od Evropské unie. Norma stanoví, jaké zákony přijaté v souladu s EU zůstanou v britském právu zachovány a jaké naopak budou zrušeny. Podle britských odborníků bude nutné změnit zhruba 1000 unijních norem.
Pro hlasovali hlavně poslanci vládní Konzervativní strany a jejich koaličního spojence – ultrakonzervativní severoirské Demokratické unionistické strany (DUP). Proti byli opoziční labouristé a liberálové.
„Brzy ráno parlament přijal historické rozhodnutí podpořit vůli britského lidu a hlasoval pro zákon, který poskytuje jistotu a jasnost před naším odchodem z Evropské unie,” uvedla britská premiérka Theresa Mayová.
Rozhodnutí podle ní znamená, že Británie může pokračovat v jednání se solidními základy.
Právní předpis mimo jiné říká, že unijní právo ztratí dnem vystoupení Británie z evropského bloku nadřazenost nad britskými zákony.
Zákon rovněž uvádí, že britská vláda bude mít na nápravu všech nedostatků vzešlých z převodu unijního práva do britského čas dva roky po brexitu, tedy odchodu z EU.
Schvalovací proces však může trvat ještě měsíce. Návrh musí projít v konečné podobě nejen Dolní sněmovnou, ale také horní komorou, nevolenou Sněmovnou lordů.
(pel)