ČEZ začal nabízet přenosné DC stanice k nabíjení elektroaut. Nepotřebují administrativu.

Skupina ČEZ nabízející kompletní škálu řešení pro individuální i veřejné dobíjení elektroaut a elektrobusů rozšiřuje svou nabídku o výkonnou a operativní alternativu ke stacionárním dobíjecím stojanům. Mobilní DC nabíječka z nabídky ČEZ ESCO se uplatňuje hlavně v místech s přechodnou poptávkou po dobíjení elektroaut nebo tam, kde by se dlouhodobý provoz klasické stanice nevyplatil.

Baterie elektroaut naplní rychleji než třeba dobíjecí wallboxy v domácnostech nebo firmách. Jejich majitel je ale na rozdíl od stacionárních wallboxů nebo DC stanic může provozovat všude, kde je přístup k pětikolíkové strojní přípojce elektřiny s dostatečným příkonem.

Mobilní DC nabíječkou z produkce firmy Ekoenergetyka, polského specialisty na dobíjecí infrastrukturu, cílí ČEZ ESCO na segment průmyslových firem i zákazníků z veřejného sektoru, kterým se z jakéhokoli důvodu nevyplatí postavit si klasický dobíjecí stojan. Ve svém portfoliu nabízí varianty 30kW, 40kW, 60kW a 80kW.

„Ne každý z našich zákazníků chce investovat do pevně stojící dobíjecí stanice. Poptávají naopak řešení, které jim za méně peněz umožní operativně nebo jednorázově mít po ruce kapacitní zdroj dobíjení. Zareagovali jsme na tento zájem nabídkou mobilní DC stanice o dvou dobíjecích bodech s koncovkami CCS a výkonem až 80 kW.“

„Doplnit baterie osobního auta zvládne za pár desítek minut. Jejich hlavní výhodou ale je, že pro instalaci není nutný územní souhlas ani stavební povolení. Typickými zákazníky jsou proto třeba dočasní provozovatelé osobních i nákladních elektrických aut, zájemci v časovém presu nebo prostě jen ti, kterým se investice do pevného stojanu nevyplatí,“ uvedl David Veselý, ředitel úseku zelená energetika ČEZ ESCO.

Mobilní DC nabíječka funguje flexibilně a nezávisle na poskytovatelích nabíjecích služeb i v lokalitách s nižšími parametry elektrických zásuvek. Její výhodou je intuitivní sedmipalcový dotykový displej s RFID čtečkou pro identifikaci oprávněných uživatelů.

Skupina ČEZ je v rozvoji elektromobility aktivní od roku 2009. Primární aktivitou bylo od samého začátku budování a provoz veřejných dobíjecích stanic. Dnes ČEZ provozuje nejvýkonnější veřejnou dobíjecí síť pro elektromobily v České republice čítající více než 770 stojanů.

Celkový záběr řešení pro zákazníky společností Skupiny ČEZ v oblasti elektromobility je dnes ale mnohem širší, zahrnující obsluhu zákazníků ze segmentu retail (ČEZ Prodej) i servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů (ČEZ ESCO).

Skupina ČEZ tak např. zajišťuje návrh a instalaci dobíjecích stanic na klíč, elektrifikaci automobilových flotil, platformy pro dobíjení, včetně IT řešení, pronájmy či prodeje wallboxů a kabelů pro dobíjení. Pro samosprávy ČEZ ESCO nabízí realizaci a provoz dobíjecích stanic pro elektrobusy či návrhy konceptu elektromobility v jednotlivých městech a regionech. (sfr)