Sněmovna podpořila změnu zákona o bezpečnosti před směrnicí Evropské unie (EU), která omezuje držení střelných zbraní. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce novelou zákona umožnit lidem, kteří legálně vlastní zbraň, zajistit bezpečnost Česka. Lidé by se tak mohli sami bránit například proti teroristům. Návrh novely, který resort předložil, by chtěl prosadit ještě do letošních sněmovních voleb. Chovanec se spoléhá i na žalobu proti normě k Soudnímu dvoru EU, kterou se Česko chystá podat.
„Vůbec nechceme usnadňovat cestu ke zbraním,“ řekl Chovanec.
Cílem úpravy je podle něj to, aby se občané mohli za daných podmínek zapojit do zajištění bezpečnosti státu.
„Je zcela nepochybné, že pravděpodobnost úspěšného dokončení útoku se v případě aktivní a včasné obrany, byť vedené nikoli ze strany profesionálních bezpečnostních složek státu, relativně významně snižuje,“ upřesnil.
Navrhované právo by mělo být jen jednou z možností, a mělo by se vztahovat pouze na české občany a české území, nikoli na občany dalších zemí Evropské unie, kteří pobývají v Česku.
Evropská směrnice podle Chovance příliš zasahuje do práv členských zemí. Ministr spoléhá také na žalobu proti Evropské komisi. Česko bude připraveno žalobu podat, jakmile bude směrnice zapsána ve věstníku Evropské unie (EU) a začne platit. Podání žaloby musí ještě schválit vláda.
Někteří poslanci změnu ústavy odmítají
Sněmovna poslala novelu k projednání do ústavně-právního výboru a do bezpečnostního výboru. Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu.
Proti úpravě ústavního zákona se postavil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ačkoliv jeho strana s evropskou směrnicí nesouhlasí. Podle něj neznamená odzbrojení ani nezakazuje obranu. Nynější snahu českých zákonodárců považuje za předvolební populismus.
„Zasahovat kvůli tomu do ústavy je nesmysl ještě větší,“ řekl.
Podobně se vyjádřili například ministr obrany Martin Stropnický a Ivan Pilný (oba ANO).
„Pokud chce někdo bránit republiku, máme aktivní zálohy. Zákon je zbytečný,“ uvedl Pilný.
Stropnický chce záležitost řešit brannými spolky.
Podporovatelka novely Jana Černochová (ODS) Chovancovi zase vyčetla, že při evropských jednání nevyužil takzvanou žlutou kartu.
V plánu je i systém domobrany
Skupina poslanců spolu s ministrem navrhla změnu ústavního zákona o bezpečnosti republiky na přelomu letošního roku. Za novelou ústavního zákona vedle Chovance stojí dalších 34 poslanců. Vedle sociálních demokratů jde o členy klubů ANO, KSČM a ODS.
Aby novela začala platit, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina. Pokud se ji podaří prosadit, mohl by následovat druhý krok, tedy vytvoření systému rezervistů, jakýchsi domobran, na jejichž členy by se omezení nevztahovala.
Již nyní je držení střelné zbraně v Česku možné podle zákona o zbraních a střelivu, ústavní norma na držení zbraně zatím není, na rozdíl například od USA. Tam je toto právo dáno přímo ústavou.
Evropský parlament schválil směrnici zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi v polovině letošního března.
Směrnice zakazuje držení a nabývání některých typů zbraní – samonabíjecích, vzniklých přeměnou z automatických, dlouhých zbraní v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 10 ran, pistole v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad 20 ran či dlouhé zbraně se sklopnou pažbou o celkové délce do 60 cm.
Nelegální se stanou také dlouhé střelné zbraně, které mají skládací či teleskopickou pažbu, a lze je proto snadno ukrýt. Registrace se bude týkat i zbraní upravených jen pro slepé náboje, například pro divadlo či film, které se dosud mohly v některých zemích kupovat volně.
Komentář: Vnitrem navrhované ústavní vyzbrojování občanů je krok žádoucím směrem
(pel)