Česko funguje jen jako levná montovna. Uvedla to ve své zprávě mezinárodní organizace Social Watch. Svůj podíl na nízké ceně práce v Česku má prý i ČNB, která devalvovala českou korunu v listopadu 2013. 7
Podle Social Watch vytváří ekonomický model uplatňovaný v ČR závislost na zahraničí.
I když česká ekonomika roste, nezaměstnanost v zemi je nízká a zvyšují se mzdy, k úrovni vyspělých zemí se Česko přibližuje jen pomalu. Důvodem je závislost hospodářství na cizině, vývoz výrobků bez přidané hodnoty či oslabená koruna.
„Model české ekonomiky je založen na láci – levná práce a nízké mzdy jsou v nepoměru s hospodářským výkonem,“ uvedla ekonomka a spoluautorka zprávy Ilona Švihlíková.
„Ekonomický model je podporován silně deformovaným kurzem koruny,“ podotkla dále.
Podle zprávy politika ČNB utvrdila politiku levné práce devalvací koruny v listopadu roku 2013.
„Od té doby je koruna uměle držena na úrovni 27 Kč za euro, což je hluboké odchýlení od kurzu podle parity kupní síly (cca 18-20 Kč!),“ uvádí zpráva.
Bariéry růstu
Uplatňovaný ekonomický model závislý na zahraničí je podle Švihlíkové „významnou bariérou pro růst mezd a životní úrovně“.
Zpráva Social Watch také poukazuje na fakt, že ekonomická struktura v ČR je „postavena na velkých firmách, které jsou v drtivé většině v zahraničních rukou“.
Dlouhodobě a systematicky je prý podceňována lokální sféra, včetně struktur „ekonomické demokracie“.
České vlády podle Social Watch ignorovaly výstupy Evropského parlamentu k větší podpoře odolných lokálních struktur, jako jsou družstva, či podniky v krizi, přebírané zaměstnanci.
Alarmující situace na trhu práce
Za „velice neuspokojivou“ zpráva Social Watch označila oblast trhu práce, zejména vývoje mezd a „pracující chudoby“.
ČR sice nevykazuje vysokou nezaměstnanost, ale v souvislosti s vysokým růstem ekonomiky roku 2015 (4,7 %) je prý počet evidovaných osob na úřadech práce (přes 400 000 lidí) „alarmující a naznačuje hlubší sociální problémy, ne pouze strukturální nekompatibilitu, jak je to firemním sektorem často interpretováno“.
Úroveň minimální mzdy v ČR je podle této zprávy „stále hluboko pod hranicí pracující chudoby, která se dotýká více než čtvrtiny pracujících žen“.
(red)