![](https://www.byznysnoviny.cz/wp-content/uploads/2020/06/cernypetr-600x387.jpg)
Holandská tradice Černého Petra, který byl kdysi sluhou na španělském dvoře, možná upadne v zapomnění.
Pod tlakem protirasistických demonstrací v USA a Evropě se v Nizozemsku mluví o konci odvěké tradice Černého Petra. Jako projev rasismu totiž začal vnímat folklorní postavu i nizozemský premiér Mark Rutte. Pomocníka Mikuláše kritizovala v minulosti také OSN.
„Očekávám, že za pár let už žádní Černí Petrové nebudou,“ uvedl premiér Mark Rutte během parlamentní debaty o protirasistických demonstrací. Ty probíhají i v Nizozemsku kvůli květnovému zabití neozbrojeného Afroameričana George Floyda v Minneapolisu.
Zároveň připustil, že jeho postoj k Černému Petrovi prošel v posledních letech „velkými změnami“.
Zatímco ještě v roce 2013 tvrdil, že není úkolem vlády utvářet podobu folkloru, nyní tento folklor považuje za projev rasismu.
Od roku 2013 prý potkal mnoho lidí, včetně malých dětí, které se cítily diskriminovány proto, že představují černocha. Což je podle premiéra to poslední, co by očekával od svátku určeného zejména dětem.
Folklórní postava se začerněnou tváří a afro parukou je tradičně součástí prosincových mikulášských oslav. Historicky je Černý Petr postavou ze španělského královského dvora a představuje černého sluhu Mikuláše, který do Nizozemska přijíždí lodí ze Španělska.
Stále víc Holanďanů jej však s ohledem na koloniální minulost své země považuje za projev rasismu a otroctví. Ještě v roce 2013 považovalo černou tvář postavy považovalo za zcela přijatelnou až 89 procent obyvatel. O čtyři roky později se veřejná podpora Černého Petra propadla na 68 procent.
Ke změně tradice vyzval zemi tulipánů v minulosti i Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace.
(anv)