Brusel se postavil za Českou republiku. Petiční výbor Evropského parlamentu projednal petici obyvatel proti rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów a za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí. Polsko podle europoslanců porušilo evropské právo a mělo by s ním být zahájeno řízení.
Další poslanci upozorňovali, že kromě porušování práv obyvatel jde rozšiřování dolu a prodlužování těžby uhlí proti unijní politice přechodu na čisté zdroje energie.
„Evropská komise proto nyní musí situaci co nejrychleji řešit a dokud nenabídne Česku a Polsku konkrétní řešení, budeme prosazovat pozastavení těžby,“citovaly Novinky českého europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL).
Evropská komise by měla reagovat nejpozději do 6 měsíců.
Polsko na konci ledna obešlo Česko a navzdory námitkám povolilo rozšíření těžby v dole. Postup Poláků zkritizovaly i ekologické organizace.
Liberecký kraj poté podal stížnost k Evropské komisi, protože postup Polska považuje za nezákonný.
Obce v pohraničí se záměru rozšíření dolu dlouhodobě bránily. Lidé se totiž obávají hlavně ztráty vody a zvýšení hluku a prachu.
Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z Žitavy do Bogatyně.
Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. (pel)
Poláci obešli Česko a povolili rozšíření dolu Turów. Liberecký kraj se chce odvolat
Petici proti rozšíření dolu Turów podepsalo 13 tisíc lidí. Bojují za záchranu vody