Německý Silvestr 2017 ve znamení mobilizace policejních sil. Berlín musí z obavy před opakováním sexuálních útoků ze strany migrantů z Afriky vytvářet pro ženy speciální bezpečnostní zóny, do kterých nebudou moci vstoupit muži. Podobné zóny uzavřené pouze pro ženy musela policie vytvářet také na karnevalu v Kolíně nad Rýnem i na Oktoberfestu v Mnichově.
V reakci na události z přelomu let 2015 a 2016 nejen v Kolíně nad Rýnem, kde se řada žen stala terčem sexuálně motivovaných násilností, letos u Braniborské brány v centru Berlína vznikne bezpečná zóna určená pouze ženám.
Mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem se má letos sejít několik stovek tisíc lidí. Zóna oslav bude zabezpečena dvojitým plotem, u vjezdů budou betonové bloky.
Kufry a ruksaky budou muset nechat návštěvníci doma, menší zavazadla jim některý z pěti stovek pořadatelů prohledá.
Poprvé bude na místě také takzvaná Safety Area, zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy a kde jim bude k dispozici vyškolený personál Německého červeného kříže. Ženy se na něj budou moci obrátit v případě, že se staly obětí sexuálního obtěžování, ale i v případě, že se v davu budou cítit nepříjemně.
Zóna bezpečí vznikne v Berlíně v reakci na masové sexuální útoky na ženy, které na přelomu let 2015 a 2016 páchali v Kolíně nad Rýnem, ale i dalších německých městech podle policie především imigranti ze severní Afriky.
„Ne znamená ne, a pokud toho pachatel nenechá, zakročíme,“ řekl mluvčí berlínské policie Thomas Neuendorf.
Podobné zóny pro ženy vznikly i loni na karnevalu v Kolíně nad Rýnem i na letošním Oktoberfestu v Mnichově.
Policisté budou v centru oslav v německé metropoli hlídkovat podle Neuendorfa v uniformách i v civilu. Policisté budou dohlížet na oslavy v Berlíně i mimo hlavní zónu u Braniborské brány. Celkem jich bude ve službě 1600.
Zóna nebezpečí
Zónu pro ženy kritizují policejní odbory.
„Říká se tím, že existuje zóna bezpečí a zóna nebezpečí,“ prohlásil předseda odborů Rainer Wendt.
Podle Wendta je takzvaná Safety Area, tedy zóna, do které budou moci vstoupit pouze ženy, „devastujícím signálem“ a „koncem rovnoprávnosti, svobody pohybu a sebeurčení“.
Ženy by podle něho měly mít právo cítit se bezpečně všude.
„Kdo na něco takového přišel, nepochopil politickou dimenzi problému,“ dodal předseda odborů. (sfr)