Korupce v České republice se meziročně zhoršila, ve srovnání zemí o deset míst.

Ministr financí Andrej Babiš šel do politiky s heslem, že vymýtí korupci. Česká republika si však v celosvětovém žebříčku vnímání korupce pohoršila o deset míst. Spolu s Kyprem a Maltou se umístila na 47. příčce. Vyplynulo to ze zveřejněné zprávy organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci v 176 zemích a územích světa.

O první příčku se dělí Dánsko a Nový Zéland, za nimi skončily další dvě severské země Finsko a Švédsko. Na opačné straně žebříčku skončilo Somálsko, Jižní Súdán a Severní Korea.

V hodnocení za rok 2015 Česko obsadilo s 56 body 37. pozici. V aktuálně zveřejněném indexu za loňský rok ztratilo proti předchozí zprávě sice jen jeden bod, to ale znamenalo propad o deset míst.

Za propadem stojí podle české pobočky Transparency International přesun korupčních snah od lobbistických skupin do nejvyšších pater politiky, nekvalitní zákony či nedořešené korupční kauzy.

Ze zveřejněných výsledků tak vyplývá, že ČR přerušila dosavadní vzestupnou tendenci, kterou zahájila v hodnocení za rok 2014, kdy postoupila z předchozího 57. na 53. místo.

Ve srovnání s ostatními sedmadvaceti členskými zeměmi Evropské unie si Česko mírně polepšilo: Z 22. místa se posunulo na sdílené 19. místo. Lépe je na tom s 62 body například Polsko, naopak Slovensko v indexu skončilo s 51 body až na 22. místě.

Nejhorší situace v EU panuje v oblasti korupce v Bulharsku (41 bodů), těsně před ním se umístilo Řecko (44 bodů) a Itálie (47 bodů). Průměrné evropské skóre je 65 bodů ze sta, Česko se tak s 55 body řadí k podprůměru.

(pel)