Americký prezident Trump vyhlásil světu obchodní válku. Proti EU uvalil cla 20 procent. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nastartovat domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie do USA kvůli Trumpovým clům prodraží o 20 procent.Trump tent den, kdy vyhlásil cla proti celmu světu, označil za „den osvobození“.

Cla ve výši 25 procent se dotknou všech aut dovážených ze zahraničí, potvrdil Trump.

Minimální clo pro všechny obchodní partnery má od dnešní půlnoci činit deset procent. To se bude týkat kromě Spojeného království také například Ukrajiny, Ománu, Keni, Egypta nebo Panamy.

Po Číně bude chtít USA reciproční clo 34 procent. Evropskou unii označil Trump za tvrdé obchodníky, vůči USA prý uplatňuje 39 procent, Washington na ni uvalí 20. Vietnam chce 90 procent a USA proti jeho zboží zavede 46. Na Tchaj-wan uvalí USA 32 procent a na Japonsko 24 procent.

Trump označil den oznámení cel proti celému světu za jeden z nejdůležitějších dnů v americké historii.

„Toto je den osvobození. 2. duben 2025 vejde do historie jako den, kdy se americký průmysl obnovil,“ prohlásil.

Na začátku svého projevu v Růžové zahradě Bílého domu krátce před podpisem výnosu o zavedení recipročních cel také hovořil o „deklaraci ekonomické nezávislosti“.

„Oni to dělají nám, my to uděláme jim, velmi jednoduché,“ deklaroval Trump.

S tím, že Spojené státy zavedou cla ve stejné výši, jaká platí pro dovoz amerického zboží do daných zemí.

„Teď je řada na nás, abychom prosperovali,“ dodal. S tím, že prý přichází „zlatý věk Ameriky“.

„Teď jsme v ekonomické válce a Spojené státy nemohou prostě jednostranně ekonomicky kapitulovat. Dělali jsme to s řadou zemí, s Mexikem, Kanadou, podporovali jsme země po celém světě, platili jsme jejich vojenské výdaje,“ pronesl Trump před publikem.

„Když jsme to trošku skrouhli, tak se začali rozčilovat, ale my se musíme starat o naše lidi, o naše obyvatele a ti jsou na prvním místě,“ doplnil.

Dnes podle svých slov staví USA své pracující a Ameriku konečně na první místo.

Trump už v únoru zvýšil cla na dovoz z Číny. Zavedl také cla na hliník a ocel a minulý týden oznámil, že zavede 25procentní clo na dovoz automobilů a jejich dílů do USA.

Cla na automobily začnou Spojené státy vybírat od 3. dubna, cla na automobilové díly vstoupí v platnost nejpozději 3. května, přesné datum se vláda teprve chystá oznámit.

EU je připravena odpovědět na americká cla

Americká cla jsou tvrdou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud jednání selžou, zdůraznila podle tiskových agentur.

„Už dokončujeme první balíček protiopatření v reakci na americká cla na ocel. A nyní se připravujeme na další protiopatření na ochranu našich zájmů a našeho podnikání, pokud jednání selžou,“ upřesnila předsedkyně EK.

Čína vyzvala Spojené státy, aby jednostranná cla okamžitě zrušily, a pohrozila protiopatřeními. Uvedly to ve čtvrtek tiskové agentury s odvoláním na čínské ministerstvo obchodu. Na dovoz z Číny budou Američané uplatňovat clo 34 procent.

Čínské ministerstvo  upozornilo, že nová americká cla „nerespektují pravidla mezinárodního obchodu a vážně poškozují práva a zájmy“ dotčených stran.

Kanadský premiér Mark Carney přislíbil odpovědět na Trumpova cla protiopatřeními, která podle premiéra „zásadně mění“ mezinárodní obchod.

„Budeme proti těmto clům bojovat protiopatřeními,“ prohlásil Carney s tím, že americká cla na ocel, hliník a auta „přímo postihnou miliony Kanaďanů“.

Předseda kanadské vlády nicméně uznal, že Trumpova poslední oznámení „zachovávají řadu důležitých prvků našeho vztahu, obchodního vztahu mezi Spojenými státy a Kanadou“.

Na Kanadu a Mexiko se nové základní clo deset procent nevztahuje. Na zboží z těchto zemí již Trump oznámil clo 25 procent v souvislosti s obchodem s drogami a nelegální migrací.

Tato cla zůstanou v platnosti a nový celní režim se na tyto země vztahovat nemá. Zachovány zůstanou také výjimky, které Trump vyjednal v rámci obchodní dohody USMCA při svém prvním funkčním období.

Americký ministr financí Scott Bessent v televizním rozhovoru radil všem dotčeným zemím neodpovídat na cla, zavedená adminitrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa, protože by to vedlo k eskalaci. (sfr)