Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí vyzval ke svaté válce proti USA. Důvodem je přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Kvůli kontroverznímu přesunu se očekávají v Pásmu Gazy mohutné protesty.
Zavahrí, který v čele al-Káidy vystřídal v roce 2011 Usámu bin Ládina, v pětiminutovém videu mimo jiné řekl, že přesun ambasády je důkazem ztroskotání jednání Palestinců s Izraelem. Na nahrávce nazvané „Tel Aviv je také země muslimů“ kritizoval islámské země za to, že podle něj nepodporují zájmy muslimů tím, že jsou členy OSN, která uznává Izrael.
Americký prezident Donald Trump podle Zavahrího „jasně odhalil pravou tvář moderních křížových výprav, na nichž neplatí klid a usmíření, ale jen cesta odporu a svaté války“.
Záměr přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma oznámil Trump loni v prosinci, čímž vystupňoval napětí v regionu a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v oblasti a maření naděje na řešení izraelsko-palestinského konfliktu ho kritizovala i řada dalších zemí či Evropská unie. OSN Trumpův krok odsoudila v nezávazné rezoluci.
Ze Spojených států na slavnostní přesun ambasády už v neděli přiletěla delegace, jejímiž členy jsou mimo jiné Trumpova dcera Ivanka, její manžel a prezidentův poradce Jared Kushner, ministr financí Steven Mnuchin a dvanáct členů Kongresu.
V pondělí se kvůli přesunu ambasády do Jeruzaléma, které chtějí za hlavní město pro svůj stát i Palestinci, a v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael očekávají masové protesty zejména v Pásmu Gazy. Radikální hnutí Hamás, které v Gaze vládne, oznámilo, že na protestní akci očekává účast desítek tisíc lidí, a naznačilo, že se demonstranti pokusí prolomit hranici.
Brusel proti Jeruzalému, Česko proti Bruselu
Zabránit přesunu americké ambasády do Jeruzaléma se pokusila Evropská unie. Akci Bruselu však pomohlo překazit i Česko, které spolu s Maďarskem a Rumunskem zablokovalo společné prohlášení EU ohledně přesunu amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. (Celá zpráva o tom ZDE).
K uznání Jeruzaléma za hlavní město státu Izrael vyzval Evropskou komisi už začátkem května europoslanec Jiří Payne (Svobodní). V osobním dopise o to požádal místopředsedkyni Evropské komise Fredericu Mogherini.
Uvedl v něm, že „Izrael je jediným skutečným partnerem evropských zemí na Středním východě.“ Payne ocenil iniciativu USA uznat Jeruzalém za hlavní město Židů a státu Izrael.
„Vítám tento krok a jsem přesvědčen, že to je pozitivní, konstruktivní, prozíravý krok z hlediska historické spravedlnosti vůči starověkým Židům a rovněž vůči modernímu státu Izrael,“ napsal europoslanec Payne.
„Neuznat Jeruzalém za hlavní město Židů a státu Izrael a přitom uznat hlavní města všech dalších zemí na světě by bylo projevem úmyslné nebo neúmyslné zaujatosti proti židovskému obyvatelstvu státu Izrael a bylo by proto nespravedlivé,“ podotkl dále.
„Neuznání hlavního města židovského národa ve státě Izrael by mohlo podpořit delegitimizaci Izraele a mohlo by probouzet odkaz nejhanebnějšího antisemitismu,“ napsal Payne komisařce Mogherini. (jaz, sfr)
Text dopisu europoslance Jiřího Payneho vysoké zástupkyni Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, místopředsedkyni EK Frederice Mogherini
Vaše Excelence
stejně jako Česká republika i já podporuji stát Izrael. Vnímám Izrael jako vlast starověkých Židů. Izrael je jediným skutečným partnerem evropských zemí na Středním východě. Podporuji také stejně jako u jiných států na světě plné právo Izraele, aby si určil své vlastní hlavní město, a vnímám to jako základní právo izraelských občanů. Připomínám, že Evropská unie uznává hlavní města všech ostatních států.
Připomínám rovněž, že Jeruzalém je od roku 1949 sídlem exekutivních, legislativních a soudních orgánů státu Izraele a připomínám i ústavní zákon schválený v roce 1980 izraelským demokraticky zvoleným parlamentem – Knessetem, který prohlašuje Jeruzalém za hlavní město Izraele.
Iniciativa Spojených států amerických uznat Jeruzalém za hlavní město Židů a státu Izrael se naplňuje. Vítám tento krok a jsem přesvědčen, že to je pozitivní, konstruktivní, prozíravý krok z hlediska historické spravedlnosti vůči starověkým Židům a rovněž vůči modernímu státu Izrael.
Před stoletím náš kontinent učinil krok s podobnými historickými důsledky: Společnost národů uznala židovské právo na sebeurčení, které vedlo k ustavení křehkého židovského státu. Židovská tradice je součástí evropské historie a Izrael sdílí hodnoty evropské civilizace v problematickém regionu, který hledá stabilní uspořádání.
Izrael je jediný stát na Středním východě s pluralitní demokratickou politickou strukturou. Mezinárodní společenství již uznalo historickou vazbu Židů na území Izraele, včetně Jeruzaléma.
Neuznat Jeruzalém za hlavní město Židů a státu Izrael a přitom uznat hlavní města všech dalších zemí na světě by bylo projevem úmyslné nebo neúmyslné zaujatosti proti židovskému obyvatelstvu státu Izrael a bylo by proto nespravedlivé. Neuznání hlavního města židovského národa ve státě Izrael by mohlo podpořit delegitimizaci Izraele a mohlo by probouzet odkaz nejhanebnějšího antisemitismu.
Uznání přitom nevylučuje žádnou možnost uzavření dohody sjednané oběma stranami v budoucnu v dobré víře.
Proto Vás vyzývám, paní místopředsedkyně Mogherini, jako vysokou zástupkyni Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, abyste uznala Jeruzalém za hlavní město státu Izrael.