Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhuje další výjimky z elektronické evidence tržeb (EET). Ulevit chce podnikatelům s nejnižšími příjmy, neziskovým organizacím nebo vesnickým spolkům.
„Spolky mají úplně jiný charakter podnikání, kdy není cílem zisk. Není to podle mě výdělečná činnost. Proto to chceme řešit a do konce dubna oznámíme řešení,“ uvedl Babiš.
Babiš už chtěl podobné návrhy prosadit těsně před samotným startem EET na konci loňského listopadu, kdy už měly desetitisíce podnikatelů nachystané pokladny s připojením na internet.
„Považuji za velkou chybu, že zmíněný návrh nebyl přijat, protože by ulehčil situaci zejména osobám, které mají podnikání jako přivýdělek,“ řekl.
Nyní Babiš znovu přichází s návrhem osvobodit od EET spolky, které mají své podnikání jen jako vedlejší činnost. A také chce znovu vyjmout z povinného odesílání každé účtenky elektronickou cestou na servery ministerstva financí všechny podnikatele s ročním obratem do 250 tisíc korun, pokud se přihlásí k paušální dani.
Na počátku března finanční správa vydala sborník příkladů, kdy musí či nemusí neziskové organizace vést EET. Venkovské spolky musí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti, které překročí 175 tisíc korun ročně. Jde například o prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejich cílem není vytvářet zisk.
Spolky si ale stěžují, že je pro ně dosavadní systematika nepřehledná a oni nevědí, co pro ně vlastně platí.
„Je v tom hodně zmatků, zejména v otázce, co je vlastně vedlejší činnost,“ dodala Babišova náměstkyně Alena Schillerová.
„Evidenční povinnost pro malé vesnické spolky, které pořádají pro místní občany pouze několik akcí či zábav ročně, nedává velký smysl, a proto mnoho z nich od samotného pořádání odrazuje,“ uvedl zakladatel pokladního systému Septim.cz Zbyněk Švec.
(pel)