Německá kancléřka Angela Merkelová už odmítá přijímat další migranty. Podle ní jde přednostně o integraci už přijatých uprchlíků. Další přistěhovalce už Německo nemůže přijmout. Důvodem je i to, že některé země EU vůbec nespolupracují při přerozdělování běženců.
Migrační krize podle Merkelové rozdělila německou společnost na dvě části. Zatímco jedna je připravena uprchlíkům pomáhat, ta druhá si s jejich příchodem spojuje pocity nejistoty a nebezpečí. Merkelová se sama zařadila k první skupině.
„Pro mě je sklenice spíše z poloviny plná, než z poloviny prázdná,“ uvedla.
Jako předsedkyně vlády všech Němců musí ale brát vážně i ty spoluobčany, kteří pochybují.
Jedna z dobrovolnic pomáhající migrantům upozornila, že uprchlíci musejí podle ní čekat příliš dlouho na pracovní povolení. Jiná prý varovala kontrarozvědku před syrským atentátníkem z Ansbachu. Bezpečnostní složky ji ale nebraly vážně. Sedmadvacetiletý Syřan napojený na teroristickou organizaci Islámský stát (IS) se loni v červenci odpálil na hudebním festivalu, kde zranil patnáct lidí.
V pátek zveřejněná studie Bertelsmannovy nadace tvrdí, že německá veřejnost je nadále otevřená přijímání běženců, i když zároveň vnímá problémy, které s tím mohou být spojeny.
Pro Českou republiku však z této studie vyplynulo také jedno varování. Čtyři z pěti Němců jsou totiž přesvědčeni, že by každá země EU měla přijmout určité jasně dané množství běženců. Dá se tedy říci, že Němci věří v systém povinných uprchlických kvót, které Česko už dlouhé měsíce soustavně odmítá.
(pel)