Evropský parlament dal Velké Británií nůž na krk. Europoslanci totiž odhlasovali tvrdé podmínky pro brexit. Londýn musí přijmout vše, co mu EU nadiktuje, jinak nemůže počítat s volným obchodem. Pro teto přístup vůči Británii byla většina europarlamentu. Opoziční britský europoslanec Nigel Farage označil europarlament za mafii.
Evropský parlament, který má rozhodující slovo při schvalování dohody s Londýnem, schválil priority pro vyjednávání o brexitu. Jako podmínku Británii stanovil dodržování všech čtyř hlavních svobod Evropské unie, což jsou volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu.
Vedle toho po Británii žádá splnit všechny finanční závazky vůči unii, umožnit pokračování společné bezpečnostní politiky a zaručit, že na hranicích s Irskem nezavede povinná víza.
Rezoluci s těmito podmínkami schválil Evropský parlament drtivou většinou 516 hlasů. Rezoluci podpořili lidovci, socialisté, liberálové a Zelení.
Proti bylo 133 poslanců především z euroskeptických frakcí. Opoziční Nigel Farage (UKIP) označil předložené podmínky za „zcela nepřijatelné“. Europoslance přirovnal k „mafii“.
Z rezoluce plyne, že Velká Británie buď přijme podmínky Evropské unie, nebo bude ukončen volný obchod mezi EU a ostrovním královstvím.
Britská premiérka Mayová právě pro tento případ oznámila už v lednu stanovisko vlády. Z něj plyne, že pokud by EU neposkytla přijatelné podmínky, Británie odejde z EU i bez jakékoliv dohody. Následně by pak přeměnila zemi v daňový ráj po vzoru Singapuru.
Navíc by snížila korporátní daň britským firmám, čímž by znevýhodnila vývozce z členských zemí unie.
Europarlament současně potvrdil, že Španělsko bude mít právo veta v otázce budoucího statusu Gibraltaru, o který vede s Londýnem dlouhodobě spory.
Europoslanci také požadují, aby případná dohoda o vystoupení Británie z EU vstoupila v platnost v dostatečném předstihu před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu 2019. (sfr)