
Fialova vláda zpochybnila unijní program Clean Industrial Deal. (Ilustrační foto).
Česká republika má velké pochybnosti o reálném přínosu Dohody o čistém průmyslu, s níž přišla Evropská komise jako s plánem na zachování konkurenceschopnosti unijního průmyslu.
Na tomto postoji se shodli členové vlády na zasedání Výboru pro Evropskou unii na vládní úrovni, které předcházelo schůzi kabinetu.
„Vláda je přesvědčena, že v současné situaci tento dokument nemá velký reálný přínos. Nedává skutečný impuls ke změně politiky Green Dealu a nepřináší změny, o které se snaží naše vláda,“ konstatoval premiér Fiala.
Evropská komise (EK) představila v únoru letošního roku plán na podporu konkurenceschopnosti evropského průmyslu, který zahrnuje vynaložení 100 miliard eur (zhruba 2,5 bilionu Kč) na rozvoj ekologicky šetrné výroby. Součástí plánu s názvem Dohoda o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal) jsou například opatření na podporu poptávky po ekologicky šetrných produktech vyrobených v Evropské unii či zjednodušení pravidel pro státní pomoc. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě.
„Vzhledem k vysokým nákladům na energie a k ostré a často nepoctivé světové konkurenci potřebuje náš průmysl naléhavě podporu,“ napsala Komise. Dohoda o čistém průmyslu podle ní urychlí dekarbonizaci a zároveň zabezpečí budoucnost průmyslové výroby v Evropě.
„Dohoda o čistém průmyslu je plán, díky kterému bude dekarbonizace pro evropský průmysl dosažitelná a zisková,“ uvedla EK. Upozornila také, že Evropská unie bude pokračovat v plnění cílů takzvané Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), která stanoví harmonogram rychlého odklonu od fosilních paliv.
Dohoda o čistém průmyslu je součástí širšího balíku návrhů, které mají omezit byrokratickou zátěž a podpořit ekologickou transformaci ekonomiky EU. Evropská komise doufá, že tyto návrhy pomohou evropskému průmyslu v konkurenčním boji s rivaly z Číny a Spojených států, uvedla agentura Reuters.
„Evropa není pouze kontinentem průmyslových inovací, ale také kontinentem průmyslové výroby. Poptávka po ekologicky šetrných produktech však zpomaluje a některé investice se přesouvají do jiných regionů,“ uvedla předsedkyně EK Ursula von der Leyen.
„Víme, že evropským podnikům stále stojí v cestě příliš mnoho překážek, od vysokých cen energií až po nadměrnou regulační zátěž. Dohoda o čistém průmyslu má přetnout pouta, která naše podniky stále brzdí,“ dodala.
Premiér Petr Fiala (ODS) již tehdy vyjádřil pochybnosti o tom, zda bude dohoda úspěšná. Dohoda se snaží spojit protichůdné cíle, když usiluje o zachování klimatických ambicí EU a zároveň o růst konkurenceschopnosti evropského průmyslu, řekl premiér po jednání vlády.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) upozornil, že dohoda nepočítá se zvyšováním výdajů na obranu, ke kterému budou muset evropské země přistoupit.
„Na první pohled se zdá, že jsou spojovány protichůdné trendy, kdy na jedné straně je to podpora průmyslu, na druhé straně zachování Green Dealu,“ zmínil Fiala evropský program, který předpokládá snižování emisí skleníkových plynů v Evropské unii a dosažení takzvané uhlíkové neutrality v polovině století.
Podle premiéra bude Česko v EU nadále usilovat o vytvoření aliance států, které budou chtít kvůli posílení konkurenceschopnosti revidovat klimatické cíle unie.
Stanjura upozornil, že úsilí o dekarbonizaci zvyšuje náklady evropských firem. Tím se podle něj snižuje jejich konkurenceschopnost na globálním trhu. Omezení, která firmy musejí přijímat kvůli snížení emisí, pak podle něj motivuje evropské podniky k investicím mimo unii.
Ministr také zdůraznil, že dohoda nebere v potaz změněnou bezpečnostní situaci v Evropě, která bude vyžadovat zvýšení obranných výdajů. „Nebudeme mít na zvýšení výdaje na obranu a nezměněný objem dekarbonizace peníze,“ varoval. Dodal, že nedostatek potřebných peněz nelze řešit zvyšováním zadlužení.
Dohodu o čistém průmyslu by měla Evropská komise detailně představit dnes. Podle prvních zveřejněných informací dokument počítá s tím, že by Evropa měla zjednodušit pravidla státní podpory, zmírnit rizika spojená s dohodami o nákupu elektřiny a změkčit pravidla upravující zimní skladování plynu, aby snížila náklady energeticky náročnému průmyslu a zvýšila jeho konkurenceschopnost. Plán by měl zajistit udržení průmyslové výroby v EU a zachování konkurenceschopnosti evropských firem vůči Spojeným státům a Číně.
(sfr)