
Sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení. MMR: Sníží počet lidí v bytové nouzi o třetinu. (Ilustrační foto).
Poslanecká sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení. Podle ministerstva pro místní rozvoj pomůže zákon snížit během 10 let počet lidí v bytové nouzi v Česku o třetinu. Zákon má začít platit od příštího roku.
S bydlením má podle zákona občanům pomáhat systém postavený na dvou základních pilířích. Prvním bude síť kontaktních míst, která mají zájemcům poradit, na co všechno mají nárok.
Druhým bude obecní fond bytů se zvýhodněným nájmem.
Právě na nájem v takových bytech však bude mít po zásazích poslanců nárok jen menší skupina lidí, jimž po odečtení nákladů na bydlení zůstane maximálně 1,43násobek životního minima. Do toho se nevejde ani část lidí pobírajících minimální mzdu.
Původní návrh, který předkládal ještě bývalý ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), se dotýkal většího počzu osob. Na podporované bydlení měli původně dosáhnout lidé pod hranicí 60 procent mediánového příjmu domácnosti. Do limitu by se přitom nepočítaly sociální dávky.
Například pro jednotlivce by loni tento limit činil mírně nad 18 tisíc korun.
Ve Sněmovně odsouhlasenou hranici může svým rozhodnutím zvyšovat nebo snižovat vláda.
„S vládními partnery jsme se dohodli, že po přijetí zákona co nejdříve zvýšíme koeficient životního minima na hodnotu 1,6,“ uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).
Proti původnímu širokému pojetí zákona byla ohradila část poslanců a také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU- ČSL). Ten během projednávání návrhu uvedl, že i po změnách může pomoci značnému množství lidí.
Autor původního návrhu Ivan Bartoš vyslovil obavu, že ani zvýšení limitu na 1,6násobek životního minima situaci nepomůže.
Se zákonem nesouhlasilo hnutí ANO. (sfr)
MMR: Poslanecká sněmovna schválila zákon o podpoře bydlení
16. 4. 2025
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dnes ve třetím čtení schválila návrh zákona o podpoře bydlení, který předložilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Cílem zákona je zavést dlouhodobé systémové řešení a prevenci bytové nouze na celém území České republiky.
Předsedové stran vládní koalice se zároveň zavázali k navýšení koeficientu životního minima na maximální možnou hodnotu 1,6 skrze vládní nařízení, jak umožňuje přijatý zákon. Tento krok rozšíří cílovou skupinu lidí, která bude mít možnost využít bydlení s ručením, služby asistence a podporované obecní bydlení.
„Zákon o podpoře bydlení řeší různé politické reprezentace téměř 20 let a nikomu se dosud nepovedlo takto nezbytnou legislativu prosadit. Je to výsledek několikaleté práce širokého týmu odborníků z ministerstva, které si opravdu vážím. Dnešní den považuji za skutečný start systémového řešení bytové nouze v Česku. Rád bych poděkoval stovkám obcí a dalších organizací, které s námi na přípravě zákona několik let intenzivně spolupracovaly,” uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek. Akutní bytové krize v Česku postihuje 160 tisíc lidí, včetně desítek tisíc dětí, a její dopady jsou závažné nejen pro jednotlivce a rodiny. Další domácnosti jsou nebo mohou být ohrožené ztrátou bydlení. Díky zákonu o podpoře bydlení bude možné do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o třetinu a zároveň výrazně ušetřit veřejné finance. „Řešení této krize je konečně na dosah. Věřím, že zákon v nejbližších týdnech projde úspěšně Senátem a dostane se k podpisu panu prezidentovi, aby mohl začít fungovat od příštího roku,“ doplnil ministr Kulhánek.
Zákon o podpoře bydlení pomůže lidem, kteří se potýkají s nadměrnými náklady na bydlení nebo jsou ohroženi jeho ztrátou. Díky podpůrným opatřením budou mít možnost získat standardní nájemní bydlení za přiměřenou cenu a dlouhodobě si ho udržet. Zákon se zaměřuje také na prevenci bytové nouze a omezení obchodu s chudobou.
Jedním z klíčových opatření jsou kontaktní místa pro bydlení, která vzniknou ve 115 nejvíce zasažených obcích s rozšířenou působností. Sloužit budou jako podpora pro ty, kteří hledají bydlení nebo potřebují pomoci s jeho udržením. Zároveň bude kontaktní místo ověřovat, zda je domácnost v bytové nouzi, bude provádět majetkový test a zjišťovat, jestli nelze pomoci např. dávkami nebo hledáním bytu na volném trhu. „Otevřít kontaktní místo ale mohou dobrovolně i další obce s rozšířenou působností, které na něj také získají finanční prostředky ze státního rozpočtu. Bude záležet na rozhodnutí obcí, jestli nabídnou obyvatelům poradenství a další osvědčené nástroje zákona. My jim k tomu dáme veškerou podporu. V desítkách měst fungují kontaktní místa už teď a jejich činnost se velmi osvědčila,” řekl ministr Kulhánek.
Dalšími nástroji zákona je tzv. bydlení s garancí a asistence v bydlení, které podpořeným domácnostem pomohou dlouhodobě si udržet nájemní smlouvy a zároveň minimalizují rizika pro majitele bytů a sousedy. Na podpůrná opatření dosáhnou lidé, kteří se nacházejí v bytové nouzi a zároveň jim po odečtení nákladů na bydlení zbyde disponibilní příjem ve výši 1,43násobku životního minima. „S vládními partnery jsme se dohodli, že po přijetí zákona co nejdříve zvýšíme koeficient životního minima na hodnotu 1,6. Díky tomu zákon hned zpočátku pomůže výrazně širší skupině lidí v bytové nouzi,” dodal Kulhánek.
Zákon o podpoře bydlení je součástí širší iniciativy Bydlení pro život, v jejímž rámci MMR ve spolupráci se Státním fondem podpory investic podporuje také bytovou výstavbu. V programu Dostupné nájemní bydlení, do kterého žadatelé posílají žádosti od loňského října, SFPI přijal žádosti za více než 8 miliard. „Bytová krize nemá jedno řešení. Je potřeba k tomu přistupovat komplexně. Proto podporujeme výstavbu dostupného nájemního bydlení, připravujeme další projekty i ve spolupráci se soukromým sektorem, pracujeme na změně územního plánování a jako nutné vnímám otevřít otázku nájemních smluv,“ uzavřel Kulhánek.