Průmyslová produkce v únoru meziročně v Česku reálně vzrostla o 1,5 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 %. Informoval o tom ČSÚ.
Průmyslová produkce v únoru 2025 byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,7 %. Meziročně vzrostla o 1,5 %.
„Únorový růst průmyslové produkce ovlivnila především nízká srovnávací základna z loňského února ve výrobě a rozvodu elektřiny a plynu ovlivněná klimatickými podmínkami. Produkce zpracovatelského průmyslu meziročně stagnovala,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Kladným směrem k tempu růstu průmyslové produkce přispěla řada odvětví s mírnými meziročními tempy, například potravinářský průmysl, výroba strojů a zařízení nebo výroba elektrických zařízení.
Pokles zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se projevila kromě dlouhodobé rozpracovanosti zakázek i vyšší srovnávací základna.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v únoru 2025 ve sledovaných odvětvích meziročně klesla o 1,3 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 0,3 %, tuzemské nové zakázky klesly o 3,1 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek vyšší o 3,0 %.
„Hodnota nových průmyslových zakázek meziročně klesla, stejně jako v předchozím měsíci. Mírný pokles zaznamenal automobilový průmysl, vliv vysoké srovnávací základny se projevil v poklesu nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ üpřesnila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Naproti tomu již třetí měsíc v řadě přibyly zakázky ve výrobě strojů a zařízení, a to zejména díky dílčím kontraktům napříč celým odvětvím.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v únoru 2025 meziročně snížil o 2,0 %.
Dle Eurostatem zveřejněných údajů v lednu 2025 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 0,2 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Slovensko (o 5,1 %) a Dánsko (o 4,4 %).
Německý průmysl klesl o 1,8 %, výkon českého průmyslu se snížil o 0,8 %. Naopak nejvíce vzrostl irský průmysl (o 10,4 %) a litevský průmysl (o 9,8 %).
Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce klesla výroba usní a souvisejících výrobků (o 12,5 %) a nejvyšší růst zaznamenal ostatní zpracovatelský průmysl (o 12,9 %). (sfr)