Fiala na summitu ochotných: Ukrajina musí mít silnou armádu, sankce proti Rusku trvají.

Premiér Petr Fiala (ODS) po pařížském summitu o Ukrajině prohlásil, že se účastníci shodli na potřebě silné ukrajinské armády a to i po dosažení příměří. Počítají s dalšími dodávkami vojenského materiálu. Vyslání českých vojáků do napadené země je podle Fialy stále předčasné.

Podle Fialy něj musí být napřed jasné podmínky příměří a status případných jednotek.

Summitu se na pozvání francouzského prezidenta Emmanuela Macrona účastnili lídři třiceti zemí EU, Velké Británie, Kanady a Turecka.

Silná ukrajinská armáda má podle Fialy sloužit k odstrašení Ruska, které chce podle něj využít situaci a dobývat.

„Kdo volá po zrušení sankcí, pomáhá Rusku a stojí na straně agrese,“ dodal Fiala.

„Evropa se může bránit. Musíme to dokázat,“ zdůraznil na jednání ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v reakci na to, že Spojené státy se od lednového nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu nechtějí tolik angažovat v evropské bezpečnosti.

Podle Fialy se nyní za Trumpovy administrativy výrazněji projevuje, že Spojené státy už nemají Evropu jako prioritu. Kontinent podle něj musí nést větší odpovědnost za svoji bezpečnost a obranu.

„Ale nesmíme o tom jen mluvit, chce to konkrétní činy, musíme směřovat ke třem procentům HDP u výdajů na obranu, dvě procenta nestačí,“ upřesnil premiér.

Prezident Macron si před summitem v Paříži telefonoval s Donaldem Trumpem, který prohlašuje, že zajištění ukrajinské obrany po mírové dohodě bude na evropských státech.

Summit, který navázal na předchozí jednání v Paříži a Londýně, se konal dva dny poté, co Spojené státy ohlásily uzavření dvou separátních dohod s Ruskem a Ukrajinou o příměří v Černém moři a o zastavení útoků na energetickou infrastrukturu.



Macron, Starmer i další lídři na summitu diskutovali o konkrétních plánech záruk, tedy o tom, jak by země podporující Ukrajinu mohly zajistit, aby Rusko v případě uzavření dohody sousední zemi znovu nenapadlo. Velká Británie či Francie naznačují možné zapojení vzdušných sil evropských zemí či o vyslání vojáků na Ukrajinu.

Podle premiéra Fialy je však vyslání českých sil na Ukrajinu předčasné.

„Téma je ve vzduchu, mluvili jsme o tom, ale není to na stole. Všechny státy včetně Česka potřebují nejprve znát podmínky příměří,“ podotkl.

Až poté se podle něj dá diskutovat o tom, jaké jednotky mají být součástí a kdo by se zapojil.

„Pořád platí ale představa, že takový plán z na půdorysu Evropy by měl mít pojistku ze strany Spojených států,“ dodal.

Mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová ve čtvrtek označila podobné schéma za plány na „vojenskou intervenci“, která by mohla vést k přímému střetu mezi Ruskem a NATO. (sfr)