Nejde o APRÍL! V Česku budou vznikat tzv. "mařiče" energie, které budou vypouštět do ovzduší formou tepla elektřinu nadbytečně vyrobenou z FVE. (Ilustrační foto).

V Česku mají vyrůst obří „fény“ na maření přebytečné energie. Poukázal na to server iRozhlas. Do distribučních soustav se mohou výhledově připojit zařízení na maření energie o kapacitě kolem tisíce megawattů, což je stejný výkon, jaký má jeden blok temelínské jaderné elektrárny.

Důvodem „nutnosti“ mařit elektřinu, tedy „využívat“ ji většinou formou vyrobeného tepla vypouštěného zbůhdarma do ovzduší, je růst záporných cen elektřiny na trhu.

Za poslední rok v Česku výrazně narostl počet žádostí o připojení takzvaných „mařičů elektřiny“ do distribučních sítí. Velký zájem o tuto technologii, která nejčastěji pracuje na principu fénu, zaznamenává jak největší ČEZ Distribuce, tak i menší soustava v majetku firmy EGD ze skupiny E.ON, informoval dále server iRozhlas.

Celkově investoři specializující se na „maření“ energie požádali do konce roku 2024 o připojení zařízení na maření elektřiny o výkonu zhruba 1000 MW, což odpovídá jednomu temelínskému bloku.

Mařič je zařízení, které může odebrat ze sítí přebytečnou elektřinu, pro kterou v danou chvíli není spotřeba, a přemění ji na teplo.

Podobá se fénu, respektive k topné spirále, která je napájena elektřinou. Z ní zařízení vyrobí teplo a následně ho v nejčastějších případech vypustí do ovzduší.

Například společnost EGD eviduje žádosti o připojení výkonu mařičů o velikosti přes 300 MW, z toho ve většině jde právě o „fény“.

Výhledově tak může docházet k plýtvání energií, za kterou lidé jinak platí vysoké ceny, v případě obnovitelných zdrojů výrobu navíc lidé a státy leckdy i dotují, poukázal v článku server iRozhlas.

Distributoři ale tvrdí, že jim nezbývá než mařiče připojit.

„Technologie mařičů se nám úplně nelíbí, není to v souladu se strategií skupiny E.ON v oblasti udržitelnosti a ochrany životního prostření. Přesto však budeme postupovat v souladu s legislativou a v případě splnění podmínek připojení budeme tyto odběratele připojovat,“ uvedl pro i Rozhlas zástupce firmy.

ČEZ Distribuce zarezervoval připojení na 250 MW a na dalších 480 MW má už přijaté žádosti. Podle ČEZ se kromě speciálních „fénů“ hlásí o připojení třeba i někdejší vysoušeče chmele či různé odporové dráty a odporové mařiče.

„Nejen energetici musí cítit, že je něco naprosto špatně,“ okomentoval situaci pro iRozhlas mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podle něho jde v případě „mařičů“ energie o neekologické mrhání zdrojů.

Důvodem, proč zájem investorů o stavbu těchto zařízení od konce roku 2023 roste, je větší potřeba vyrovnávat bilanci v distribuční síti, do níž se připojuje čím dál víc špatně řiditelných zelených zdrojů. V Česku jde hlavně o fotovoltaiky, které v posledních letech rostly rekordním tempem a jsou připojené právě do distribučních soustav.

Jejich výroba je největší hlavně v létě, kdy svítí slunce, ale celková spotřeba elektřiny je standardně nižší, než v jiných ročních obdobích.

Některé obnovitelné zdroje čerpají na provoz obnovitelných zdrojů dotace a vyplatí se jim tak vyrábět, i když je elektřiny moc a na trhu se její cena dostává do záporu, respektive je záporná (tzn. elektřiny je v distribuční síti tolik, že výrobce této „nadbytečné elektřiny“ musí někomu zaplatit za to, aby tuto elektřinu odebral a spotřeboval).

Podle Jiřího Feista, člena představenstva EP Power Europe, je chystaný rozmach mařičů „jasný důsledek neodpovědných regulatorních zásahů a pokřivených dotačních podnětů do fungování tržních mechanismů v energetice, které vyvolávají jen vícenáklady pro koncové uživatele“.

„V podstatě se dá i říci, že ty zdroje, co mají přispět ke snižování emisí, svým neřízeným provozem přispívají prostřednictvím mařičů ke globálnímu oteplování – a to jsme asi nechtěli,“ uvedl Feist k existenci mařičů.

„Upřímně, jako energetika s fyzikálním vzděláním se mi z toho, kam se systém dostal, ‚ježí chlupy‘ a jde mi to ‚proti srsti‘,“ kritizoval Feist situaci. (sfr)