Stavební produkce v září meziročně v Česku klesla o 7,1 %, meziměsíčně byla nižší o 5,5 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení vzrostla o 2 %. Meziročně bylo zahájeno o 44,8 % bytů více, dokončeno bylo o 24,7 % bytů méně.
Informoval o tom ČSÚ.
Stavební produkce byla v září meziměsíčně nižší o 5,5 %.
„Stavební výroba v září po dvou měsících růstu meziročně klesla o 7,1 %. Tento pokles se odehrál v inženýrském i pozemním stavitelství a zčásti byl ovlivněn mimořádně vysokými srážkami. V září napršelo téměř trojnásobně více než je dlouhodobý normál,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 6,1 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 8,7 %.
Orientační hodnota staveb, na které bylo v září vydáno stavební povolení, dosáhla 46,6 mld. Kč a meziročně vzrostla o 2,0 %.
„V září bylo zahájeno 4 529 bytů, což je o téměř polovinu více než loni. Naopak dokončeno bylo pouze 1 761 bytů, meziročně o čtvrtinu méně,“ doplnila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.
Podle výkonné ředitelky Central Group Michaely Váňové se podmínky pro koupi bytu budou zhoršovat s tím, že cenový růst zrychluje, ale hypotéky zlevňují jen pomalu.
Poukázala na fakt že podle údajů ČSÚ bylo v září v Praze povoleno 1.190 bytů v nových bytových domech a od začátku roku jich bylo povoleno celkem 5.270. To představuje meziroční nárůst o 76 %.
„Na první pohled skvělá zpráva. O to víc, že se už po třech čtvrtletích povolilo dokonce více bytů než za celý loňský rok. Při bližším zkoumání už je ale důvodů k radosti méně,“ dodala.
S tím, že srovnávací základna minulého roku je velmi nízká, když za celý rok se v metropoli povolilo jen něco přes 4.200 bytů v bytových domech (cca o tisícovku více, když připočteme i byty vzniklé v rodinných domech, rekonstrukce a další typy budov).
„Praha ale potřebuje každoročně povolit a postavit minimálně 10 tisíc nových bytů, a tomu se zdaleka nepřiblížíme ani letos. Máme sice nový stavební zákon, od kterého jsme si slibovali zlepšení povolovacích procesů, nemáme ale digitalizaci, která je jedním z jeho důležitých nástrojů.“
„A nebudeme ji mít ještě minimálně další 3 roky, takže je potřeba počítat s tím, že se s nedostatkem bytů budeme ještě pár let potýkat,“ zdůraznila.
Aktuálně se podle ní sice na trh dostává větší množství bytů, jde ale převážně o projekty, které byly povoleny v předešlých dvou letech a jejich uvedení na trh bylo kvůli složité ekonomické situaci odloženo.
„Dá se předpokládat, že při současné enormně vysoké poptávce, která se blíží rekordním hodnotám z roku 2021, se baterie těchto předschválených projektů brzy vyčerpá a ceny bytů začnou růst ještě rychleji než nyní.“
Pro zájemce o nové bydlení není příliš dobrou zprávou ani to, že úrokové sazby hypoték neklesají zdaleka tak rychle, jak se předpokládalo.
„Navíc i sama ČNB upravila svou prognózu vývoje sazeb, které by měly klesat pomaleji, než se dříve předpokládalo. S tím může klesat i motivace bank rychleji snižovat sazby hypoték.“
„Rychlejší růst cen bytů a pomalejší snižování sazeb hypoték bude mít za následek odříznutí části zájemců od možnosti pořídit si vysněné nové bydlení. Pokud tedy někdo zvažuje koupi nového bytu, neměl by příliš váhat. Lepší podmínky než teď, už nebudou,“ podotkla Váňová. (sfr)