Ministr Výborný zuří kvůli máslu: "Zdražení je hozená rukavice". Pochybuje o kontrolách. (Ilustrační foto).

Zdražení másla v tuzemských obchodech je hozená rukavice spotřebitelům. Prohlásil to ministr zemědělství a šéf vládních lidovců Marek Výborný. Ten současně zpochybnil nynější způsob kontrol kartelových dohod mezi obchodními řetězci.

Výborný to uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Cena klasického másla se dnes v Česku podle některých mediálních průzkumů pohybuje mezi 80 a 90 korunami za „čtvrtku“.

Podle nejnovějších dat ČSÚ stojí kilogram másla v průměru 275,06 Kč, což je zhruba 68,80 Kč za běžné čtvrtkilové balení. Oproti září to znamená zdražení o 11,2 procenta a ve srovnání s loňskem dokonce o 34,04 procenta.

„Každý podzim se vytvoří příběh máselné krize. Dnes není důvod, aby máslo stálo tolik,“ deklaroval ministr Výborný v uvedeném televizním vysílání.

Ministr růst ceny másla srovnal s cenou mléka.

„Kdyby cena mléka vyskočila z 11 korun za litr na 15, tak tam mohou být nějaké důvody. V případě másla opravdu nejsou,“ dodal Výborný.

Menší výkyv ceny základní suroviny je podle něho pochopitelný a ovlivněný například dojivostí krav. Razantní zdražení koncové suroviny v podobě másla ovšem v tuto chvíli nemá z jeho pohledu opodstatnění.


Ilustrační foto: CENA MÁSLA V PRODEJNĚ TESCO V SRPNU 2017


Ministerstvo zemědělství nemá podle Výborného možnosti kontrolovat podezření na kartelové dohody.

„Když se podívám na výkupní ceny mléka a dalších surovin, tak nejsme v situaci, aby meziměsíčně ceny másla vyskočily o desítky procent,“ zdůraznil.

Prohlásil dále, že ministerstvo zemědělství nemůže diktovat ceny surovin.

„Problém není na straně zemědělců, farmářů nebo chovatelů,“ konstatoval Výborný.

„Spotřebitelé jsou bohužel schopni dát za máslo třeba 80 korun,“ dodal s tím, že zákazníci mohou svým chováním výrazně ovlivnit i chování řetězců.

Obchodní řetězce nejsou podle Výborného navíc při vyjednávání o cenách másla s mlékárnami a výrobci dostatečně důrazné. „Když řetězce dokážou být tvrdé při vyjednávání s pekaři a zelináři, nechť jsou tvrdé i při vyjednávání s výrobci o cenách másla,“ prohlásil Výborný.


Ilustrační foto: CENA MÁSLA VE STEJNÉ PRODEJNĚ TESCO V BŘEZNU 2024.


Podotkl však, že prokazování kartelových dohod je náročný proces. Jako příklad uvedl podezření u dohod společností zabývajících se výrobou a dovozem cukru.

„Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže to trvalo dva roky a výsledek byl tristní. Úřad konstatoval, že pravděpodobně nějaké podezření na kartelovou dohodu může být, ale neprokázalo se,“ dodal. (sfr)