Tuzemská ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí vzrostla meziročně o 0,6 procenta. (Ilustrační foto).

Podle zpřesněného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 % a meziročně o 0,6 %. Meziroční růst HDP byl podpořen zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu. Negativní vliv měla změna stavu zásob.

Informoval o tom ČSÚ.

Zpřesněný odhad ČSÚ potvrdil růst české ekonomiky.

Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost vzrostl ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 % a meziročně vzrostl o 0,6 %.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) ve 2. čtvrtletí vzrostla mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,1 %. K mezičtvrtletnímu růstu přispěla hlavně skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství (růst o 2,3 %).

Dařilo se také peněžnictví a pojišťovnictví a profesním, vědeckým, technickým a administrativním činnostem. Negativní vliv měl zpracovatelský průmysl (pokles o 1,7 %).

Meziroční vývoj HPH (+0,1 %) pozitivně ovlivnila zejména skupina odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství +0,4 p. b. (růst o 2,3 %) a peněžnictví a pojišťovnictví +0,2 p. b. (+7,3 %). Negativní vliv měl průmysl -0,7 p. b. (-2,5 %) a stavebnictví -0,1 p. b. (-2,4 %).

„Ve 2. čtvrtletí vzrostl výkon české ekonomiky mezičtvrtletně o 0,3 %. Hlavními faktory růstu byly zejména rostoucí výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého fixního kapitálu. Naopak negativní vliv měla změna stavu zásob,“ uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Meziroční růst HDP (+0,6 %) pozitivně ovlivnily výdaje na konečnou spotřebu domácností +1,2 p. b., výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí +0,8 p. b., tvorba hrubého fixního kapitálu +0,4 p. b. a zahraniční poptávka +0,3 p. b. Změna stavu zásob měla negativní vliv -2,1 p. b.

Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,6 % a meziročně o 2,0 %, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností se mezičtvrtletně zvýšily o 0,2 % a meziročně o 1,0 %. Meziročně rostly zejména výdaje za nákup předmětů krátkodobé spotřeby a služeb. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí mezičtvrtletně vzrostly o 1,5 % a meziročně o 4,3 %.

Tvorba hrubého fixního kapitálu vzrostla mezičtvrtletně o 1,9 % a o 0,7 % meziročně. Meziročně rostly investice do obydlí, ostatních budov a staveb, dopravních prostředků a produktů duševního vlastnictví. Klesly investice do ICT a ostatních strojů a zařízení. Změna stavu zásob činila +8,1 mld. Kč, což však bylo o 27,1 mld. Kč méně než ve stejném čtvrtletí předchozího roku.

Saldo zahraničního obchodu se zbožím a službami dosáhlo v běžných cenách hodnoty 143,0 mld. Kč, bylo tak o 45,4 mld. vyšší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz vzrostl mezičtvrtletně reálně o 0,6 %. V meziročním srovnání vzrostl o 0,4 % zásluhou rostoucího vývozu služeb o 6,8 %. Dovoz vzrostl mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně klesl o 1,5 %.

Z hlediska cenového vývoje ve 2. čtvrtletí celkový deflátor HDP vzrostl meziročně o 4,2 %. Objem mzdových nákladů3 ve 2. čtvrtletí vzrostl meziročně o 5,5 %.

Celková zaměstnanost vzrostla v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 % a meziročně o 0,2 %. Celkem bylo odpracováno o 0,5 % hodin více než v předchozím čtvrtletí a meziročně méně o 1,0 %.