Severoatlantická aliance (NATO) neplánuje vyslat své vojáky na Ukrajinu, jelikož není stranou konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. NATO však podporuje Ukrajinu v právu této země na sebeobranu.
Uvedl to generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po dvoudenním jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO.
„Nemáme v plánu umístit vojáky NATO na Ukrajinu, nebyly přijaty žádné žádosti v této věci,“ zdůraznil Stoltenberg.
„Ukrajina požádala o výzbroj, munici a zbraně, a my tuto podporu poskytujeme. To nás v NATO nečiní stranou konfliktu; spíše podporujeme Ukrajinu v prosazování jejího práva na sebeobranu,“ upřesnil šéf NATO.
Stoltenberg také informoval, že spojenci z NATO se shodli na „prozkoumání svých zásob“ s cílem zjistit, zda by mohli poskytnout Ukrajině další systémy protivzdušné obrany.
Ministři se sešli v Bruselu k oslavám 75. výročí založení NATO. Ještě ve středu souhlasili s prací na návrhu Stoltenberga na vytvoření fondu, který by v příštích pěti letech poskytl Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 100 miliard dolarů.
Generální tajemník rovněž prosazuje přímější účast NATO v koordinaci dodávek vojenského vybavení do Kyjeva. Konečné rozhodnutí o tomto plánu má padnout na červencovém summitu aliance ve Washingtonu.
Stoltenberg dále informoval, že NATO v reakci na globální hrozby ze strany zemí jako Čína a Severní Korea usiluje o budování spolupráce s partnery v indo-tichomořském regionu.
Ministři zemí NATO se sešli se zástupci Austrálie, Japonska, Nového Zélandu a Jižní Koreje k diskusi o tom, jak společně posílit obranu proti hybridním hrozbám a kybernetickým útokům. Politici z indo-tichomořského regionu upozornili, že situace na Ukrajině by se mohla později opakovat i v Jihočínském moři.
Diskutovalo se i o spolupráci v oblasti zbrojařského průmyslu. (sfr)