Aktivisté v Praze protestovali před budovou magistrátu proti nedýchatelnému smogu.

Vláda České republiky selhává v ekologii. Zoufalé matky protestovaly před budovou pražského magistrátu na Mariánském náměstí proti špatnému životnímu prostředí. Vadí jim nedýchatelný smog, který Prahu zamořuje. Smogová situace byla od začátku roku na území hlavního města vyhlášena už třikrát.

Demonstraci svolala přes Facebook skupina kamarádek, kterým situace připadá neúnosná.

„Moje děti jsou nemocné a pořád kašlou, už nás to štve a chceme s tím něco dělat,“ řekla Michaela Trtíková, jedna ze svolavatelek akce.

Jiná organizátorka před několika desítkami demonstrantů upozornila na to, že podle Státního zdravotního ústavu zemře ročně až pět tisíc lidí kvůli vdechování škodlivin.

„Je s podivem, že se tomu nevěnuje skoro žádná pozornost. Jsme tu, abychom o sobě dali vědět a řekli dost,“ uvedla.

https://www.facebook.com/greenpeace.cz/videos/10155079200419777/

Na akci je přišlo podpořit například hnutí Greenpeace.

„Praha dlouhodobě překračuje limity pro nebezpečné látky v ovzduší. Příčiny znečištění známe, známe i řešení, ale neznáme politiky, kteří by je prosadili,“ řekl Jan Freidinger z Greenpeace.

Účinným opatřením by podle něj bylo zavést mýtné do centra města, nízkoemisní zóny i zavedení Regulačního plánu.

„O všem se jen mluví a nic se nedělá,“ dodal.

Demonstranti požadují, aby Regulační plán zastupitelé předložili nejpozději do podzimu tohoto roku. Chtějí také, aby magistrát pravidelně informoval o stavu ovzduší na zastávkách hromadné dopravy a veřejných místech, na světelných tabulích u silnic a dálnic do Prahy.

Smog trápí Prahu už od ledna. Smogová situace byla poprvé vyhlášena 19. ledna, o dva dny později navíc začala platit i takzvaná regulace, která byla vyhlášena naposledy v listopadu 1996. Kvůli šedé cloně tak musely některé podniky omezit provoz.

Za lepší vzduch se demonstrovalo i v Ostravě

Zhruba tři stovky aktivistů demonstrovaly v centru Ostravy za čistý vzduch. V Moravskoslezském kraji se nedá dýchat, lidé už téměř „vydýchali“ i roční imisní limity. Smogová situace je na území krajského města od začátku roku vyhlášena téměř nepřetržitě.

„Reagujeme tak na dlouhodobě problematický stav ovzduší na Ostravsku, ale také na aktuální smogovou situaci. Ta je v našem regionu vyhlášena téměř nepřetržitě od poloviny ledna 2017. Ke 20. únoru  byl navíc vydýchán roční limit 35 dnů pro prachové částice pm10 na osmi stanicích v Moravskoslezském kraji,“ uvedla Anna Plošková, ředitelka společnosti Čisté nebe.

Demonstraci nazvanou „Ticho smog nevyléčí“ svolaly obecně prospěšné organizace Čisté nebe a Probuď domy. Účastníci se sešli v 16 hodin před obchodním centrem Karolina a poté se v rouškách vydali směrem k radnici na Prokešově náměstí. Aktivisté se vybavili transparenty s nápisy jako „Killing me smogly“ nebo „Smrt smogu.“

Primátorovi města Tomáši Macurovi (ANO) předali před magistrátem požadavky, které by měly zlepšit situaci. Chtějí přísnější regulací průmyslových podniků v době smogových situací či intenzivnější jednání se zástupci Polska, které je pro Moravskoslezský kraj velkým zdrojem znečištění.

Při vyhlášení smogové situace chtějí demonstranti, aby byla MHD zdarma. Policisté a další zaměstnanci města či státu by měli mít roušky s respirátory.

„Nedivím se, že veřejnost neutěšená situace s ovzduším značně znepokojuje. Zatímco s jednoroční dcerou Aidou se snažím ve smogových dnech nevycházet vůbec, sedmiletého Adámka do školy vodit musím. Aby děti byly co nejméně nemocné, o víkendech s nimi vyjíždíme na hory,“ uvedla Monika Pobořilová z centra Ostravy.

(pel)