Letošní červen byl celosvětově nejteplejším v historii měření. Celosvětová průměrná teplota dosáhla 16,51 stupně Celsia, a byla tak o zhruba půl stupně Celsia nad průměrem z let 1991 až 2020. Data o rekordně teplém červnu potvrzují i čerstvá data amerických vědců.
Zprávu vydala AFP agentura Evropské unie pro sledování atmosféry a klimatických změn Copernicus.
K rekordu přispělo i přehřátí oceánů vlivem klimatických změn a návrat přirozeného meteorologického jevu známého jako El Niňo, který se vyznačuje oteplováním mořské vody.
Teplotní rekordy byly zaznamenány například v severozápadní Evropě. V některých částech Kanady, Spojených států, Mexika, Asie a východní Austrálie bylo výrazně tepleji než obvykle. Nižší teploty než obvykle byly naměřeny v západní Austrálii, na západě Spojených států a v západním Rusku.
Agentura AFP poznamenala, že léto roku 2023 se kvůli bezprecedentním teplotám v moři i na souši postupně rýsuje jako jedno z nejneobvyklejších v historii lidstva.
Rekord hlásí i experti z USA. Data vědců z Mainské univerzity v USA potvrdila, že teploty teploty posledních dní byly celosvětově nejteplejšími dny v zaznamenané historii. Bylo poprvé naměženo v průměru přes 17 stupňů Celsia, přičemž tato hranice byla znovu překonána i v dalších dvou dnech. Předchozí celosvětový teplotní rekord 16,92 stupně Celsia pochází ze srpna 2016.
Vědci již několik měsíců varují před rekordními vedry roku 2023. Kromě změn klimatu způsobené lidskou činností, především spalováním fosilních paliv, vedru také napomáhá přirozený meteorologický jev známý jako El Niňo.
Evropa má za sebou rok extrémních veder a tání ledu, nadějí jsou obnovitelné zdroje, říká zpráva WMO. (at)