Inflace v eurozóně podstatně klesla na 6,9 % a je nejnižší za poslední rok. V Česku se naopak stále drží velmi vysoká inflace, která i pomírném poklesu dosáhla v únoru meziročních 16,7 procenta.
Meziroční míra inflace v eurozóně v březnu podstatně klesla na 6,9 procenta, což je nejnižší inflace v eurozóně za poslední rok. Proti únoru se snížila o 1,6 procentního bodu.
Uvedl v rychlém odhadu evropský statistický úřad Eurostat.
Loni v březnu ceny v zemích používajících společnou evropskou měnu vzrostly meziročně o 7,4 procenta. Stejně jako v minulých měsících se na růstu cen podílelo především zdražování potravin. Naopak ceny energií po dlouhé době meziročně klesly.
V kategorii potravin, alkoholu a tabákových výrobků činila inflace 15,4 procenta, když v únoru to bylo o 15 procent.
Nižší byl růst cen u neenergetického průmyslového zboží (6,6 procenta) a služeb (o 5 procent). U energií se ceny snížily o 0,9 procenta, když ještě v únoru jejich růst dosáhl 13,7 procenta.
Meziměsíčně se však ceny v eurozóně zvýšily o 0,9 procenta.
Rychlý odhad Eurostatu neobsahuje údaje za celou Evropskou unii. Tato data úřad zveřejní v polovině dubna.
↓ Největší inflace je v pobaltských státech
Z dvacítky členských zemí eurozóny zůstává i nadále v březnu nejvyšší inflace ve trojici pobaltských států a to v Lotyšku (17,3 %), Estonsku (inflace 15,6 procenta) a v Litvě (15,2 %).
Těsně za nimi je Slovensko s hodnotou inflace 14,8 procenta.
Podstatný pokles inflace, a to na 7,8 procenta z únorových 9,3 procenta, zaznamenala největší evropská ekonomika Německo.
Nejnižší inflaci měly za březen Lucembursko (3 %), Španělsko (3,1 procenta) a Nizozemsko (4,5 procenta). (sfr)