Vláda chystá nový mechanismus penzijního spoření. Změny nepotěší ty, co si mohou dovolit spořit menší částky. U úložek menších než 500 Kč totiž vláda odejme státní příspěvek. Navýší příspěvek těm, kdo začnou spořit více. Nyní je maximální státní příspěvek 230 Kč měsíčně při spoření 1000 Kč a více. Minimální podpora činí 90 Kč za měsíční úložku 300 Kč. Cílem změny má být motivace účastníků k většímu finančnímu zajištění.
“Upozornil na to server Novinky.” Ten, kdo dosud platil méně než 500 Kč, by již žádnou podporu nezískával. U měsíčních úložek 1000, 1100 a 1200 Kč má podpora také klesnout, a to z nejvyšších 230 Kč na 180, 198, resp. 216 Kč. Naopak u měsíčních úložek 1500 Kč a více by stát nově vyplácel 270 Kč měsíčně. Cílem navýšení příspěvku u vyšších úložek je motivovat k zajištění vyšší rezervy pro důchodový věk.
Nový mechanismus podporuje ty, kteří budou spořit více než 1280 Kč měsíčně. U vkladů od 500 do 1500 Kč má být výše státního příspěvku 18 %. Ukládání pětistovky podpoří nově stát pouze 90 Kč, které dosud platily při minimální úložce 300 Kč.
Parametry návrhu ještě nemusejí být definitivní, ale návrh ministerstva financí již prošel meziresortním připomínkovým řízením a vláda ho má dostat na stůl do konce ledna. Účastnický nebo transformovaný fond má v Česku skoro polovina lidí, u penzijních společností si v tzv. třetím pilíři důchodového systému spoří 4,4 milionu klientů.
Vláda se chystá také podpořit vznik tzv. investičních penzijních účtů s daňovým zvýhodněním. Produkt má umožnit střádat si na stáří a případně tyto peníze investovat do akcií, dluhopisů, podílových listů a podobně.
Při dodržení podmínek trvání produktu 60 měsíců a výběru produktů nejdříve v 60 letech, má tento produkt umožnit daňové zvýhodnění stejné jako životní pojištění a produkty třetího penzijního pilíře. Odečíst od základu daně by šlo vložené peněžní prostředky až do výše 48 tisíc Kč ročně.
Investiční penzijní účty mají u lidí vzbudit zájem o tvorbu úspor na stáří s pomocí kapitálového trhu. (at)