Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,1 procenta. Evidováno bylo na konci měsíce 231 309 nezaměstnaných, což je o 4159 méně než v květnu. Zaměstnavatelé nabízeli více než 319 tisc volných míst, když jejich počet od konce května klesl zhruba o 18 tisíc.
Vyplynulo to ze zprávy Úřadu práce ČR.
Loni v červnu činila nezaměstnanost v ČR 3,7 procenta.
Nejnižší nezaměstnanost zůstává nadále v Pardubickém kraji, kde bylo ke konci června bez práce 2,1 procenta lidí. Naopak v Ústeckém kraji je nezaměstnanost 4,9 procenta, nejvíce v Česku.
Mezi jednotlivými okresy je na tom dlouhodobě nejlépe Praha-východ. Práci tam v červnu hledalo 1,1 procenta lidí. Pod dvě procenta se dostaly ještě okresy Praha-západ, Pelhřimov, Jindřichův Hradec, Benešov, Rychnov nad Kněžnou, Plzeň-jih, Jičín a Zlín.
Nejhorší je situace v Karviné s osmiprocentní mírou nezaměstnanosti.
Nadále vysoký zůstává zájem o zaměstnance ve zpracovatelském průmyslu, ale trh práce ovlivňují také sezonní činnosti. Týká se to zejména stavebnictví, zemědělství, lesnictví, rybářství, živočišné a potravinářské výroby, ale také cestovního ruchu, pohostinství, prodeje a služeb.
„V souvislosti s tím, ale i vysokým počtem míst v průmyslu, klesl počet nezaměstnaných mužů. V evidenci Úřadu práce ČR jich bylo meziměsíčně o 3477 méně, tedy celkem 105.774. V menší míře se objevují nabídky letních brigád,“ uvedl ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.
Ten zdůraznil, že lidé z Ukrajiny nastupují hlavně na dlouho neobsazené pozice.
„Případně našli uplatnění v oblasti sezónního zaměstnávání. V určitých oblastech tak zaměstnavatelé získali zaměstnance, které potřebovali,“ upřesnil.
Nadále platí, že do ČR přicházejí z Ukrajiny především ženy, které většinou vykonávají fyzicky nenáročné činnosti.
„Navíc dávají přednost krátkodobým pracovním příležitostem a s ohledem na děti také práci na jednu směnu,“ dodal Najmon.
Průměrný věk nezaměstnaných byl v červnu 43,9 roku, zatímco loni to bylo 43,2 roku. „Věková struktura uchazečů o zaměstnání se za posledních pět let výrazně nemění. A i v průběhu uplynulých 12 měsíců došlo pouze k mírným změnám,“ uvedl Úřad práce. Bez práce byli nejčastěji lidé s nižší kvalifikací, především s vyučením bez maturity a se základním vzděláním.
Na jedno volné pracovní místo připadá v ČR v průměru 0,7 uchazeče. Na Karvinsku je to 9,7 uchazeče, naopak v okrese Praha-východ je to jen 0,1 uchazeče. (sfr)