Novým guvernérem ČNB se stal Aleš Michl. Za prioritu považuje snížení inflace. (Ilustrační foto)

V pátek 1. července se stal novým guvernérem České národní banky (ČNB) Aleš Michl. Prioritou pro něho je snížení inflace. Cenovou stabilitu, tedy udržování nízké a stabilní inflace, hodlá podle svého vyjádření nadále zajišťovat prostřednictvím režimu cílování inflace.

„Dohledem nad finančním trhem a makroobezřetnostní politikou budeme pečovat o finanční stabilitu a odolnost bankovního systému. Budeme pokračovat v koordinovaném působení měnové a makroobezřetnostní politiky tak, aby byla udržována důvěra v hodnotu české koruny a stabilita makroekonomického prostředí,“ uvedl Michl.

S tím, že ČNB povede dialog s vládou ohledně širší hospodářské politiky žádoucí pro vytváření zdravého makroekonomického prostředí.

Ještě před tím, než se Michl ujal funkce šéfa centrální banky zvýšila ČNB základní úrok na sedm procent. Je nejvyšší od roku 1999.

Meziroční inflace v květnu v ČR stoupla na 16 procent z dubnových 14,2 procenta. Inflace v Česku zůstává nejvyšší od prosince 1993, kdy se ceny meziročně zvýšily o 18,2 procenta.

Michl ve funkci nahradil Jiřího Rusnoka.

Funkcí se v pátek ujali i nová viceguvernérka Eva Zamrazilová a noví členové bankovní rady Jan Frait a Karina Kubelková.

Prezident Miloš Zeman jmenoval dosavadního člena bankovní rady Michla guvernérem ČNB 11. května.

Předchozímu guvernérovi Jiřímu Rusnokovi skončil druhý mandát a znovu kandidovat nemohl.

Michl je odpůrcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. V dosavadní sedmičlenné bankovní radě byl s dalším členem Oldřichem Dědkem v tomto názoru v menšině.

Od listopadu 2018 je členem rady České národní banky. Dříve působil v týmech místopředsedů vlád pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla a od roku 2006 do roku 2015 pracoval v Raiffeisenbank, byl externím poradcem ministra financí a ekonomickým poradcem premiéra Andreje Babiše. Od července 2016 je také spolumajitelem investičního fondu Quant.

Michl hned po svém jmenování uvedl, že na prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb beze změny.

Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná.

Úrokovová sazba 200 %

Před Michlem každopádně stojí velmi složitý úkol, neboť podle odhadů se očekává další růst inflace v ČR. Každopádně, situace v ČR je stále ještě snesitelná napříkald ve srovnání s africkým Zimbabwe.

V rámci snahy vyhnout se návratu obří hyperinflace v řádech milionů procent z konce prvního desetiletí tamní centrální banka zvedla základní úrokovou sazbu z 80 na 200 procent, což je nejvíce na světě.

Vláda tam také oficiálně znovu zavedla americký dolar jako zákonnou měnu, aby ovládla prudce rostoucí inflaci a stabilizovala klesající směnný kurz své měny, uvedla agentura Bloomberg.

Meziroční míra inflace v Zimbabwe vyskočila v červnu na 192 procent, což byla nejvyšší úroveň za více než rok, když se jen náklady na potraviny více než ztrojnásobily. Růst cen byl vyvolán prudkým znehodnocením zimbabwského dolaru, který letos ztratil více než dvě třetiny své hodnoty a je nejhorší měnou v Africe. (sfr)