Firmy i domácnosti v Česku požadují energetickou bezpečnost a dostupné ceny. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Hospodářskou komoru ČR vypracovala společnost IBRS. Drtivá většina firem i domácností si myslí, že ruská agrese na Ukrajině bude mít negativní vliv na energetiku.
Především podle nich půjde o dlouhodobé zvýšení cen energií a větší tlak na energetickou soběstačnost ČR. Požadují, aby se stát v energetice zaměřil právě na stabilitu dodávek a dostupné ceny.
Informoval o tom Miroslav Diro, tiskový mluvčí Hospodářské komory České republiky.
Pro firmy je podle průzkumu klíčovou prioritou bezpečnost a stabilita dodávek energií, pro domácnosti pak dostupná cena energií. Tyto priority by se podle firem i domácností měly promítnout do energetické koncepce České republiky. Naopak do pozadí ustoupil požadavek na dekarbonizaci a podporu obnovitelných zdrojů.
Domácnosti i firmy podporují obnovitelné zdroje energie. O jejich přínosu pro ekonomiku jsou přesvědčené dvě třetiny domácností a čtyři pětiny firem. Výrazně menší počet respondentů (pouze jedna třetina domácností a více než polovina firem) si ale myslí, že jsou přínosné i bez dotací.
Přesto v souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině celé čtyři pětiny domácností a dokonce 87 % firem podporují prodloužení životnosti uhelných elektráren, přitom má překvapivě vysokou podporu (více než polovina firem a dokonce více než dvě třetiny domácností) i případné prolomení územních limitů těžby uhlí.
Dekarbonizaci a podporu obnovitelných zdrojů ale jen mizivé procento respondentů považuje za prioritu, na kterou by se měla zaměřit státní energetická koncepce. Jde pouze o 4 % domácností a 3 % firem.
Domácnosti považují za hlavní prioritu energetické koncepce státu dostupné ceny energií (41 %), následuje bezpečnost a stabilita dodávek energií (31 %). U firem je pořadí těchto dvou priorit opačné. Pro nejvíce firem (39 %) je nejdůležitější bezpečnost a stabilita dodávek, dostupná cena je klíčovou prioritou pro 24 % firem.
Mezi firmami převažuje názor, že Česká republika může být energeticky soběstačná. Pro její zvýšení by Česká republika měla rozvíjet energeticky efektivnější technologie a motivovat k úsporám. 9 z 10 firem o energetických úsporách uvažuje.
V případě domácností je vnímání možnosti energetické soběstačnosti země méně jednoznačné. Stejný podíl populace si myslí, že ČR může i nemůže být soběstačná. Více než dvě třetiny respondentů jako způsob pro zajištění energetické soběstačnosti zvažují úspory.
„Výsledky průzkumu jsou možná až překvapivě jednoznačné, ale odrážejí současnou situaci, která u lidí i firem vyvolává velké obavy. Ceny energií jsou už dnes mimořádně vysoké a významně zatěžují rozpočty domácností i hospodaření firem. Výsledky průzkumu vnímám jako velmi silný vzkaz pro vládu, na co by se měla zaměřit ve svých dalších krocích a opatřeních, ale také při vyjednávání s Evropskou unií,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
„Je evidentní, že dekarbonizaci nelze provádět na úkor energetické bezpečnosti a bez ohledu na ceny energií,“ dodal Dlouhý.
Průzkum proběhl na reprezentativním vzorku 830 domácností a 300 firem. Sběr dat mezi podniky se uskutečnil v období 9. až 30. května, v domácnostech v období od 9. do 16. května. (sfr)