První úspěšný let bezpilotního letounu BVLOS provedly v německém vojenském vzdušném prostoru německá společnost PLATH a česká firma Primoco UAV. Německá společnost PLATH GmbH & Co KG a česká společnost Primoco UAV úspěšně uskutečnili první let bezpilotního letounu v režimu BVLOS v rámci celoevropské legislativy pro společnosti s certifikátem LUC v době, kdy ve vojenském vzdušném prostoru německé armády Bundeswehr v Manchingu probíhal běžný letecký provoz.
Bezpilotní letoun s pevnými křídly One 150 společnosti Primoco je díky své vzletové hmotnosti 150 kg a užitečnému zatížení 30 kg vhodný pro celou řadu úkolů s dobou provozu více než 15 hodin ve vzduchu. Palubní technologie PLATH s více senzory a palubní radiostanice a odpovídač umožnily bezpečné řízení letového provozu (ATM) a shromáždily všechna potřebná data pro úspěšnou misi.
Společnost WTD 61 Geschäftsfeld 470 v Manchingu dostala od BAAINBw L 5.2 pověření k provádění testů k posouzení schopností letounu Primoco UAV One 150. Let byl proveden s certifikátem společnosti LUC z letiště Ingolstadt-Manching, kde je umístěna jednotka Bundeswehru WTD 61, GF 470.
Bylo to poprvé, kdy byly provedeny testy v souladu s celoevropským provozním certifikátem LUC, kdy je možné v Německu (nebo v rámci celé Evropy) provést let bez dalšího schválení Spolkovým úřadem pro letectví a kosmonautiku LBA. Pro testovací lety v Manchingu bylo přidělení frekvence zajištěno prostřednictvím Federální agentury pro sítě.
Všechny lety byly úspěšně provedeny koncem dubna 2022. Po zajištění bezproblémové komunikace a postupů zkušebního letu ve vizuální viditelnosti (VLOS) byl vzdušný prostor otevřen pro všechna ostatní letadla. Během následujícího letu BVLOS (Beyond Visual Line of Sight) a vytrvalostního letu BVLOS následujícího dne bylo provedeno několik misí se zaměřením na parametry letu, navigační přesnost a další aspekty.
Systém PLATH, který se skládá z palubních technologií s více senzory a multiplatformní konektivitou, pomohl systému projít všemi provozními testy Bundeswehru na výbornou. Kromě toho je bezpilotní letoun vybaven palubní radiostanicí a odpovídačem, které usnadňují a zabezpečují řízení letového provozu (ATM) a poskytují všechny potřebné údaje pro budoucí letovou misi.
Z bezpečnostních důvodů neslo letadlo balistický záchranný padák, který v případě nouze minimalizoval dopad při přistání. Letová posádka společnosti Primoco je držitelem civilních i vojenských pilotních licencí pro bezpilotní letadla. Plodná spolupráce vedoucí k tomuto úspěšnému testu prokázala, že bezpilotní letoun týmu lze snadno integrovat do moderní armádní struktury a že může bezpečně a efektivně plnit své úkoly v souladu s nejnovějšími leteckými standardy.
Heiko Fimpel, ředitel předprodeje společnosti PLATH, komentoval tento milník: „Jsem rád, že máme s firmou Primoco skvělé partnerství, které nám díky jejich kompetencím a nasazení umožňuje přenést naše špičkové senzorové systémy nad zájmovou oblast a umožnit tak tento úspěch. Rád bych poděkoval Bundeswehru za kompetentní, přátelskou a plodnou spolupráci, která vedla k tomuto milníku ve vojenském letectví v Německu. Vzhledem k tomu, že UAV lze snadno přizpůsobit různým typům senzorů a integrovat do struktury moderní armády, čeká tuto novou kategorii letadel velká budoucnost.“
Generální ředitel společnosti Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský komentoval test takto: „Chtěl bych poděkovat celému týmu Bundeswehru a velení základny, kteří poskytli mimořádnou podporu při provádění tohoto hodnocení. Třebaže se operace uskutečnila na základě civilního certifikátu provozovatele lehkého bezpilotního letadla (LUC), je letadlo navrženo tak, aby plně vyhovovalo i vojenským standardům STANAG 4703.“
„LUC byl zvolen proto, že nám umožnil volně provádět činnosti v rámci naší regulace a bez zpoždění nebo dalších nezbytných schválení. Náš tým hovořil se zástupci různých jednotek a oddělení Bundeswehru a naším partnerem PLATH, kteří poskytli cennou zpětnou vazbu k našemu systému. Je zřejmé, že provoz z tak prestižní lokality, jakou je Ingolstadt-Manching, vyžadoval dokonalou přípravu a eliminaci všech potenciálních rizik omezujících provoz základny,“ dodal Semetkovský.
Primoco UAV SE
Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150. Tento letoun může létat zcela samostatně podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Jednou z klíčových vlastností letounu je jeho výjimečná vytrvalost, díky níž může strávit ve vzduchu více než 15 hodin bez přestávky při cestovní rychlosti 100-150 km/h, což představuje dolet až 2000 km a činí jej vhodným pro širokou škálu nasazení v civilním i vojenském použití. Letadlo se v současné době používá na třech kontinentech ke kontrolám produktovodů a distribučních sítí v energetice, k zajištění bezpečnosti hranic a pobřeží, k monitorování požárů a také při pátracích a záchranných operacích. Primoco UAV je veřejně obchodovaná společnost na pražské burze cenných papírů na trhu PX START.
Společnost Plath GmbH & Co KG
PLATH Systems & Integration (S&I) jako součást společnosti PLATH GmbH & Co. KG je obchodní divizí skupiny PLATH. PLATH se sídlem v Hamburku je rodinná skupina společností s rozsáhlými tržními a technologickými zkušenostmi v oblasti prevence krizí na základě dat. Společnost PLATH dodává na trh specializované výrobky, systémy a služby a je rozdělena do pěti vysoce specializovaných obchodních divizí: systémy & integrace, senzory, analýza & monitorování signálů, software pro rádiový průzkum a společná zpravodajská analýza. Toto zaměření zaručuje vynikající odborné znalosti, vysokou míru inovací a komplexní znalosti oboru. Skupina PLATH tak podporuje své zákazníky při plnění jejich příslušných bezpečnostních úkolů. Více informací na www.plathgroup.com. (sfr)