Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky v roce 2021 i přes restrikce a problémy s chybějícími díly celkově vzrostl o 3,3 procenta. Proces zotavování hospodářství po pandemickém propadu pokračoval. Po odeznění restrikcí v obchodě a službách se ale projevily problémy s nedostatkem součástek, které zejména ve druhé polovině roku brzdily průmysl. Ve 2. pololetí také skokově začaly růst ceny.
Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Růst byl plně podpořen domácí spotřebou a kapitálovými výdaji. Naopak zahraniční poptávka ekonomický rozvoj brzdila.
„Domácí spotřebu podpořilo zrušení restrikcí v maloobchodě a službách, ke kterému došlo v květnu. Hlavně ve druhém pololetí tak spotřeba domácností klíčově přispívala k meziročnímu růstu ekonomiky. Zároveň se ale plně projevilo narušení dodavatelských řetězců, což silně brzdilo domácí vývoz zboží,“ uvedl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.
Nedostatek součástek loni negativně ovlivňoval především výrobu motorových vozidel. Vysoká váha tohoto segmentu českého průmyslu pak ve 2. polovině roku významně působila ve směru poklesu výkonu ekonomiky.
Ostatním odvětvím průmyslu se ale dařilo a příznivě se vyvíjela i většina služeb. Hrubá přidaná hodnota loni celkové vzrostla o 3 procenta, ale reálně většina ekonomiky zatím zaostávala za úrovní roku 2019.
V průběhu roku 2021 zrychloval růst cen v celé ekonomice. Spotřebitelské ceny se loni zvýšily o 3,8 procenta, což bylo nejvíce od roku 2008.
K růstu i jeho zrychlování v průběhu roku nejvíce přispívaly ceny dopravy a dále bydlení a energie, především náklady vlastnického bydlení. Zejména ke konci roku posiloval i růst cen potravin.
„Ceny rostly v téměř všech oddílech spotřebního koše. Výrazněji než obvykle do cenového růstu zasahovalo odívání a obuv nebo bytové vybavení a zařízení. To byly položky, kterých se dotkla protiepidemická opatření v maloobchodě i narušení mezinárodních dodavatelských řetězců. Zrychloval i růst cen některých služeb,“ upozornila Karolína Zábojníková, analytička ČSÚ.
Prudce zrychloval i růst cen průmyslových výrobců. Jejich celkové navýšení loni dosáhlo 7,1 procenta, nejvíce od roku 1995.
Zvyšovaly se totiž ceny řady surovin, mimo jiné ropy, zemního plynu, kovů a dřeva, což se dál projevilo v souvisejících průmyslových odvětvích. (pel)