Inflace v ČR v lednu 2022 rekordně vystřelila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziměsíční růst cen o 4,4 procenta je pak nejvyšší v historii samostatné České republiky. Důvodem je hlavně zdražování bydlení, ale i pohonných hmot nebo potravin.
Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
„Spotřebitelské ceny vzrostly proti loňskému lednu o téměř 10 procent. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Že se inflace v Česku bude blížit k 10 procentům, odhadovala v předpovědi i Česká národní banka.
Ceny elektřiny se v lednu meziročně zvýšily o 18,8 procenta, zemního plynu pak dokonce o 21,5 procenta. Z potravin nejvíce podražily pekárenské výrobky a obiloviny (o 9,4 procenta) a mléko, sýry či vejce (o 7,2 procenta). Oleje a tuky podražily o 25,9 procenta.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v lednu největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě nákladů vlastnického bydlení vzrostly ceny nájemného z bytu o 4,3 procenta, vodného o 5,3 procenta a stočného o 6,4 procenta.
Polotučné trvanlivé mléko a brambory zdražily shodně o 16 procent, cukr dokonce o 21,1 procenta. V oddíle oděvů a obuvi došlo k nárůstu o 17,4 procenta.
Meziměsíčně stouply ceny o 4,4 procenta, což je dokonce nejvyšší skok od ledna 1993. Zde se ovšem výrazně projevil zlom způsobený návratem DPH u elektřiny a plynu, jejichž ceny meziměsíčně poskočily o 38,6, respektive 31,3 procenta. (pel)