Na nový byt v Praze je potřeba už téměř 16 ročních mezd, o dvě více než loni, ukázal CG-Index. (Ilustrační foto)

Na nový byt v Praze je potřeba už téměř 16 ročních mezd. Obyvatel Prahy by na průměrný nový byt vydělával 15,9 roku, pokud by neměl žádné jiné výdaje. To je ve srovnání s loňskem o dva roky déle. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu dostupnosti bydlení (CG-Index), který pravidelně zpracovává největší český rezidenční stavitel Central Group. 

Ceny bytů dlouhodobě rostou výrazně rychleji než mzdy. Za posledních 5 let ceny bytů vzrostly o 90 procent, mzdy jen o 33 procent. Dostupnost bydlení je nyní nejhorší za celou dobu sledování CG-Indexu.

Tempo růstu cen nových bytů v Praze podle indexu meziročně výrazně zrychlilo. Nabídková cena za rok vzrostla o 20,3 procenta na rekordních 138 tisíc korun za metr čtvereční. Zvyšování mezd ale rychlosti zdražování nestačí.

Ještě loni bylo potřeba na pořízení 70metrového bytu v metropoli necelých 14 ročních výdělků, letos je to o dva více. Praha má dlouhodobě nejhorší dostupnost bydlení ze všech okolních metropolí.

„Do cen bydlení se promítá prudké zdražovaní všech vstupů, stavebních materiálů, prací, pozemků i energií. Klíčovou roli v současné krizi ale hraje obrovský nepoměr nabídky nového bydlení a poptávky. Tu táhnou vysoké úspory domácností, snaha se zabezpečit a ochránit své prostředky v době vysoké inflace, která už nyní přesahuje 6 procent ročně,“ uvedl zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

„Aktuálně je na pražském trhu k dispozici jen 2.750 nových bytů, to je meziročně o 52 % méně a je to nejtenčí zásoba v novodobé historii. Kritický nedostatek nových bytů je hlavní příčinou dosud nejhorší dostupnosti bydlení v Praze,“ doplnil Kunovský.

Letos se v hlavním městě zatím povolilo rekordních 5 952 bytů, což je nejvíce od roku 2007. Průměr posledních deseti let byl ale jen necelé 3 tisíce bytů ročně, potřeba je přitom minimálně 10 tisíc.

Na druhé straně zájem o nemovitosti je rekordní. Za první tři čtvrtletí se v metropoli prodalo 6 100 bytů, o 300 více než za celý rok 2020. Poprvé se tak v Praze prodá přes 7 tisíc nových bytů ročně.

„Roli hraje i fakt, že se lidé snaží získat hypotéku ještě za výhodnějších podmínek. Česká národní banka totiž razantně zvyšuje úrokové sazby a od dubna 2022 znovu zavádí limity u hypoték. Bydlení tak bude pro část lidí ještě nedostupnější,“ upozornil Kunovský.

Růst cen bude pokračovat i v roce 2022

Central Group v roce 2022 očekává, že nabídka nových bytů bude mírně růst, stále ale nebude schopna pokrýt poptávku. Pokračovat, i když mírněji, bude i růst cen. Pohybovat by se mohl kolem 5 až 10 procent za rok. Velmi záležet bude na dalším vývoji pandemie a celkovém stavu ekonomiky.

Na to, jak řešit bytovou krizi, se objevuje řada návrhů. Správná cesta je ale podle Kunovského jen jedna.

„Je nutné podpořit novou výstavbu a dosáhnout dostatečné nabídky nových bytů při zachování tržních podmínek s konkurencí developerských firem a hypotečních bank,“ řekl.

Stát nyní za každý nový byt v Praze získává jen na DPH více než 1 milion korun. V současných cenách dosahuje celková hodnota všech připravovaných bytů v Praze téměř 1,2 bilionu korun. Státu by z nich na DPH připadlo minimálně 155 miliard korun.

Města a obce, kde se nové byty staví, z peněz vybraných státem ale nemají téměř nic, a nové výstavbě se proto často logicky brání. Řešením může být snížení DPH u nových bytů z 15 na 10 procent s tím, že zbývajících 5 procent by formou místního poplatku získávaly města a obce, kde se tyto byty staví – tzv. Princip 10+5.

„Díky tomu by mohly novou výstavbu podporovat a vidět v ní příležitost ke svému rozkvětu. Veřejné finance by touto drobnou změnou nepřišly ani o korunu,“ dodal Kunovský. (pel)