Robotické vozítko Perseverance vyrobilo poprvé na Marsu kyslík. Roveru se podařilo přeměnit oxid uhličitý odebraný z tamní atmosféry na kyslík a uhlík. Podle NASA je to vůbec poprvé, co se něco podobného podařilo na jiné planetě než na Zemi. Zařízení vyrobilo 5 gramů kyslíku, což by vystačilo na 10 minut dýchání při běžné aktivitě.
„Toto je zásadní první pokus o přeměnu oxidu uhličitého na kyslík na Marsu,“ řekl Jim Reuter, spolupracovník administrátora Národního úřadu pro letectví a vesmír..
První zkouška se uskutečnila v úterý. V plném režimu by zařízení mohlo vyrábět až 10 gramů kyslíku za hodinu.
K výrobě kyslíku bylo použito zařízení MOXIE (Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment), což je krabička o velikosti autobaterie umístěná vpředu na roveru.
Výroba kyslíku na Marsu je stěžejní nejen pro pobyt astronautů na planetě, ale také pro pohon raket při cestě nazpět na Zemi. Výrazně by se tak zjednodušila logistika vesmírných misí.
Šestikolový rover Perseverance je podle NASA její zatím největší a nejsofistikovanější vozítko pro průzkum Marsu. Kromě hledání známek života bude sbírat vzorky tamních hornin a půdy, které by v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.
Zařízení s autonomním navigačním systémem využívá kamery s vysokým rozlišením a software pro zpracování snímků. Je vybaveno několika přístroji, senzory a kamerovými systémy, kterými lze analyzovat povrch planety na dálku. Dokáže se navíc pohybovat dopředu i dozadu. (pel)
NASA se pochlubila prvními fotografiemi z Marsu, které zachytilo vozítko Perseverance