Ukrajina si chce opětovně pořídit vlastní jaderné zbraně na obranu proti Rusku, pokud nebude přijata do Severoatlantické aliance (NATO). Informoval o tom ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk.
„Buď budeme součástí aliance jako NATO a budeme se podílet na tom, že bude Evropa silnější… Nebo nám nezbude, než se vyzbrojit sami,“ prohlásil Melnyk.
S tím, že by Ukrajina podle něho uvažovala i o atomových zbraních.
„Jak jinak si můžeme zajistit naši obranu?“ podotkl.
Ukrajina podle svého velvyslance v Berlíně potřebuje vojenskou podporu. Z ruské strany jde prý o „skutečné přípravy nového útoku na Ukrajinu“.
Ukrajina již dříve jadernými zbraněmi disponovala.
V rámci takzvaného budapešťského memoranda z roku 1994 se však zavázala vzdát se jaderných zbraní výměnou za záruky územní celistvosti ze strany Západu a Ruska.
Ukrajina již řadu let usiluje o to, aby se stala členem NATO. Snaha o těsnější propojení se Západem se stala jedním z důvodů, proč vznikl vojenský konflikt na východní Ukrajině s následnou ztrátou části ukrajinského území, jež nyní ovládají proruské síly.
Ty na území Donbasu vytvořili nezávislé státy s názvem „Doněcká lidová republika“ a „Luhanská lidová republika“.
V současné době opětovně roste napětí kvůli tomu, že Rusko na východě Ukrajiny a na Krymu seskupilo početné armádní jednotky.
Ukrajina v důsledku toho varovala, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese.
Kreml však tvrdí, že jen chrání svou bezpečnost. Při bojích na východní Ukrajině v posledních dnech zemřelo několik vojáků. (sfr)