Oddaní podporovatelé poražené prezidentské kandidátky Hillary Clintonové svou favoritku vyzývají, aby nechala přepočítat hlasy odevzdané ve třech amerických státech. Vítěze voleb Donalda Trumpa za prezidenta nechtějí, podle nich je výsledek voleb podvod.
Clintonová by prý měla zpochybnit hlasování v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu, kde podle oficiálních údajů zaostala za Trumpem o mizivý počet hlasů.
Experti a vědci v čele s J. Alexem Haldermanom, ředitelem Centra pro počítačovou bezpečnost při University of Michigan, se domnívají, že proces sčítání hlasů ve zmíněných třech státech mohl narušit počítačový útok. Případně došlo k ruční změně výsledků. Podle nich došlo k manipulaci s hlasy, která by mohla ovlivnit výsledek voleb.
Žádost o přepočítání ve státě Wisconsin podala také neúspěšná kandidátka Strany zelených Jill Steinová, která už shromáždila požadovanou kauci 2,5 milionu dolarů (64 milionů korun). Další miliony chce získat na žádost o přepočítání hlasů v Pensylvánii a Michiganu. Lhůta pro takovou žádost vyprší v obou státech příští týden.
Steinová ve volbách neuspěla, celostátně shromáždila méně než jedno procento hlasů. Kandidátka zelených prohlásila, že svou žádostí nechce pomoci Clintonové. Podává ji prý proto, že jí záleží na důvěryhodných výsledcích.
Nedůvěra ve výsledek voleb
Steinová uvedla, že je namístě přezkoumat, jestli systém elektronické volby nenarušili piráti.
„Po rozdělujícím a bolestném prezidentském klání údajné vlámání se hackerů do voličských a stranických databází a e-mailových účtů jednotlivců vyvolává v mnoha Američanech otázky, zda jsou výsledky voleb spolehlivé. Tyto obavy musí být prošetřeny před tím, než bude prezidentská volba potvrzena (Radou volitelů). Zasloužíme si věrohodné volby,“ řekla.
Počítačový expert Alex Halderman z michiganské univerzity soudí, že jediným způsobem, jak zaplašit pochyby o výsledku hlasování, je prověřit odevzdané volební lístky a elektronická hlasovací zařízení v „kritických státech“. Halderman nicméně uvedl, že žádné důkazy o útoku hackerů nemá.
Poukázal však na podezřelou shodu událostí a žádá o nezávislé přepočítání hlasů. Clintonová podle něj mohla přijít přibližně o 30 tisíc hlasů. Štábu navíc nezbývá mnoho času na zpochybnění výsledků sčítání hlasů, ve Wisconsinu je uzávěrka tento pátek, ve státě Pennsylvánie příští pondělí a v Michiganu 30. listopadu.
(pel)