Koronavirová pandemie dopadla i na peněženky. Lidé v Česku dají letos za nákupy na silvestra o miliardy méně. Utratí „pouze“ 10 miliard korun, zatímco loni to bylo 14 miliard. Kvůli covidu-19 a nouzovému stavu lidé musí oželet oblíbené silvestrovské zájezdy a méně peněz vydají i za alkohol a pyrotechniku.
Ve svém komentáři to napsal ekonom Lukáš Kovanda.
„V loňském roce dosáhly silvestrovské výdaje Čechů rekordní sumy zhruba 14 miliard korun. Letos budou tržby příslušných prodejců výrazně nižší, kolem deseti miliard. Češi totiž z velké části vypustí silvestrovské zájezdy a pobyty, což byl loňský hit. Razantně přitom omezí také výdaje za pyrotechniku, částečně pak i za alkohol,“ napsal Kovanda.
Dále zmínil, že výdaje za alkohol dále snižuje skutečnost, že letošní silvestr nebude mít podle dřívějších slov ministra zdravotnictví Jana Blatného udělenu výjimku ze zákazu nočního vycházení. Příchod do nového roku tak lidé budou slavit prakticky výhradně v interiéru, v soukromých objektech, což podle Kovandy dramaticky utlumí silvestrovské impulsivní nákupy alkoholu.
Ekonom dále připomněl, že popularita silvestrovských pobytů až do loňska citelně stoupala. Loni se jich podle dat agentury Invia prodalo meziročně o desetinu více. Kovanda však upozornil, že letos dojde k propadu až kolem 90 procent.
„Prim totiž běžně hrávají lyžařské destinace Rakousko a Itálie, z těch prosluněných přímořských pak Egypt a Dubaj, přičemž populární jsou také třeba maďarské termální lázně. V mnoha z těchto míst bude letos oslava silvestra kvůli pandemii koronaviru omezena, či zcela vyloučena,“ podotkl Kovanda.
Silvestra každoročně slaví přibližně 85 procent dospělé české populace. Podle Kovandy ovšem letos nelze vyloučit, že číslo bude citelně nižší, protože mnohé lidí odrazí právě zákaz vycházení a uzavření hospod.
„Ti, kteří příchod roku 2021 oslaví, letos za silvestrovské radovánky dají v průměru 1 800 korun, o 450 korun méně než loni. Tato suma zahrnuje výdaje za potraviny (průměrně 1 100 Kč), alkohol (průměrně 600 Kč) či pyrotechniku (průměrně 100 Kč), nikoli ovšem za silvestrovské zájezdy a pobyty. Dramaticky klesnou zejména výdaje za pyrotechniku, z loňských průměrných více než 500 Kč,“ očekává Kovanda.
Celkově podle něj lidé v Česku letos vydají za silvestra, včetně silvestrovských zájezdů a pobytů, zhruba 10 miliard korun.
„Z hlediska obchodníků tak silvestr i letos zůstane druhou nejvýnosnější sváteční příležitostí, umisťuje se po suverénně vedoucích Vánocích a před Velikonocemi,“ uzavřel Kovanda. (pel)