Firmy ministra financí Andreje Babiše získaly v letech 2007 až 2016 státní zakázky za 35 miliard korun. Vyplývá to z analýzy hospodaření a financování firem, kterou zveřejnil server Hlídací Pes. Majitel Agrofertu opakovaně odmítá, že jako člen vlády a vlivný podnikatel je ve střetu zájmů.
Z analýzy vyplývá, že osm firem získalo státní zakázku poprvé až po vstupu Andreje Babiše do vlády. Všechny ostatní se na veřejných zakázkách podílely ještě před počátkem roku 2014.
Holding Agrofert se podle svého mluvčího Karla Hanzelky zúčastňuje veřejných zakázek transparentním způsobem a naprosto v souladu se zákonem.
„Pokud ve veřejných zakázkách uspěje, je to jen a pouze díky tomu, že nabídl pro stát nejvýhodnější cenu. Obchod se státem tvoří pro Agrofert pouze jedno a půl procenta celkového obratu firmy. Koncern tedy není na veřejných zakázkách nijak závislý,“ sdělil mluvčí.
Biopaliva vedou
Nejvíce za dané období ze zakázek přijala lovosická chemička Preol, která vyrábí biopaliva z řepky olejné. Od státu za uplynulých deset let inkasovala nejvíc ze všech společností ovládaných Babišem, konkrétně 25,3 miliardy korun.
Druhá nejúspěšnější lesnická společnost Uniles získala prostřednictvím veřejných zakázek 3,7 miliardy korun, zhruba 2,5 miliardy obdržela firma Primagra vyrábějící biopaliva.
Celkem získalo ve sledovaném období veřejné zakázky 29 společností z koncernu Agrofert, které se státem uzavřely 591 smluv.
Výpočty se týkají i těch firem, které Babiš dokoupil do holdingu až po roce 2007. Samotná mateřská společnost Agrofert získala pouze jedinou zakázku, a to v roce 2007 od Mostecké uhelné společnosti na dodávku nafty.
Nejvyšší sumy však putovaly do koncernu ze společnosti Čepro, který je největším distributorem pohonných hmot a odběratelem biopaliv v Česku.
„V období od ledna do září tohoto roku odebralo Čepro 80,5 procenta veškeré bionafty v Česku právě od Babišových firem Preol a Primagra. Zbývající část dodal maďarský ropný a plynárenský koncern MOL,“ uvádí se v analýze.
Na dodávce bioetanolu pro Čepro se další Babišova společnost Ethanol Energy podílela v daném období více než 35 procenty.
Klíčové je i lesnictví
Úspěšné v získávání veřejných zakázek jsou i lesnické společnosti Uniles a Wotan Forest. Mezi jejich největší zadavatele zakázek se řadí Lesy ČR a Vojenské lesy, desítky tendrů vyhrávají Babišovy firmy také u Správy Národního parku České Švýcarsko.
„Desítky zakázek pak získávala společnost Agrotec, která v současné době právě kvůli jednomu z tendrů od České pošty čelí obžalobě kvůli machinacím při zadávání zakázek,“ poznamenal Hlídací pes.
Agrotec získal ve sledovaném období 65 zakázek od státních společností v objemu více než půl miliardy korun, zadavatelem 12 z nich byla Česká pošta, které hustopečský podnik dodává a opravuje auta.
V letošním roce lze oproti předchozím letům zatím za nejúspěšnější označit místo firem lesnického a chemického průmyslu společnosti mlékárenské. Mlékárna Hlinsko a společnost Olma totiž získaly zakázky od Správy státních hmotných rezerv (SSHR) na dodávku a obměnu sušeného mléka za 37,5 milionu, respektive 31,05 milionu korun.
(pel)