Téměř 140 zemí světa prozatím odložilo globální dohodu o digitální dani. Ta měla zasáhnout největší hráče, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple. Důvodem je pandemie, ale také neshody mezi EU a Spojenými státy, oznámila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ta varovala, že pokud se státy nedomluví, světová ekonomika by mohla klesnout o více než 1 procento.
Spojené státy vyzvaly v prosinci 2019 všechny země, aby plány na zavedení digitální daně pozastavily, a umožnily tak, že OECD bude moci dosáhnout mezinárodní dohody o řešení této záležitosti.
Digitální daň rozděluje Evropu a USA.
Washington daň považuje za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech.
Evropské státy zase chtějí, aby firmy spravedlivě platily daně v zemích, kde převážně vytvářejí zisky a kde působí.
Podle analytiků OECD může napětí kolem digitálních daní způsobovat obchodní rozepře, které mohou potenciálně snižovat roční globální ekonomický růst o více než 1 procento.
Původně přitom měly země vydat konečnou zprávu na konci letošního roku. Reagují tak na kritiku, že především velké technologické firmy neplatí spravedlivý podíl na daních, protože sídlí v zemích, kde je to pro ně z hlediska daní výhodné.
Podle navrhovaných pravidel by světoví technologičtí giganti měli odvádět daně i v zemích, kde nesídlí, ale kde nabízejí své služby či jiné produkty.
OECD se chystá dohodu uzavřít do poloviny roku 2021. (pel)