Chytrou karanténu povede nový osmičlenný tým, tzv. rada vlády pro zdravotní hrozby, v jehož čele bude premiér Andrej Babiš (ANO). Kromě zástupců ministerstva zdravotnictví v něm má být zastoupena třeba i armáda. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) navíc představil semafor pro regiony podle rizika nákazy.
Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo na svém webu a na tiskové konferenci.
„V čele rady pro zdravotní rizika bude premiér. Orgán bude mít dva zástupce, tedy místopředsedy. Těmi budou ministr zdravotnictví a ministr vnitra,“ sdělil epidemiolog Roman Prymula.
Kromě Babiše, Hamáčka a Vojtěcha v něm mají být také ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), dva vládní zmocněnci, místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek (ČSSD) a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík.
Vznik nové rady už schválila vláda.
Chytrá karanténa slouží k vyhledávání lidí, kteří se setkali s nakaženými koronavirem, a to třeba za pomoci dat z mobilních telefonů. Nyní je v čele ministerstvo zdravotnictví, které v květnu převzalo vedení od armády.
Semafor pro regiony
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Ústavem zdravotnických informací a statistiky připravilo systém 4 stupňů pohotovosti (tzv. semafor). Ten dělí Česko do několika stupňů v závislosti na riziku nákazy.
„Cílem je dát veřejnosti předvídatelný plán, jaké kroky mohou přijít v souvislosti s určitou epidemiologickou situací v jejich regionu. Lidé budou vědět, jaká opatření mohou očekávat. Pro hygienické stanice a samosprávy je to metodika, která jim dá návod, jak postupovat. Sjednotíme tak postupy napříč ČR,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vojtěch.
Vláda tak reaguje na rostoucí počet nových případů nákazy nemocí covid-19.
Takzvaný semafor bude rozdělen na čtyři stupně rizika označená bílou, zelenou, žlutou a červenou.
„Opatření přijímaná v závislosti na jednotlivých stupních pohotovosti budou průběžně projednávána na úrovni krajských hygienických stanic a místních samospráv. Pro barvu semaforu bude zejména určující vyhodnocení epidemiologů na hygienické stanici v daném regionu, to oni znají místní epidemiologickou situaci nejlépe,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Semafor dále určuje také rámec možných opatření směrem k široké veřejnosti.
Na každý stupeň je navázán balík protiepidemických opatření, jako například roušky, omezení počtu osob na akcích, omezení otevírací doby podniků veřejného stravování, mytí rukou a dezinfekce, respirační hygiena, odstup od cizích osob.
Opatření obsahují také doporučení pro poskytovatele zdravotních a sociálních služeb. (pel)
Koronavirus kontra stát: Chytrá karanténa v Česku nefunguje, oznámil ministr Hamáček