Maďarský parlament nepodpořil návrh premiéra Viktora Orbána na změnu ústavy proti migračním kvótám.

Maďarský premiér Vitkor Orbán neuspěl s návrhem, který je namířen proti kvótám pro přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie (EU). Změnu ústavy těsně neschválil parlament, chyběly pouze 2 hlasy. Maďarsko má podle kvót přijmout 1 294 migrantů.

Pro změnu ústavy hlasovalo 131 ze 199 poslanců, k jejímu schválení tak chyběly pouhé dva hlasy. Tři zákonodárci hlasovali proti návrhu, opoziční strany se hlasování zdržely.

Před měsícem Maďaři hlasovali v referendu o kvótách na přerozdělování migrantů. I když kvóty odmítlo 98,2 procenta voličů, referendum je kvůli nízké účasti neplatné. Orbánova vládní strana Fidesz přesto výsledek referenda označila za „jasné vítězství“ a slíbila, že se pokusí o změnu ústavy.

Straně však chyběla právě dvě křesla k tomu, aby měla dvoutřetinovou většinou potřebnou ke změně ústavy. Orbán proto potřeboval získat podporu zejména krajně pravicové opoziční strany Jobbik.

Poslanci Jobbiku však požadovali, aby Orbán současně zrušil program, podle kterého mohou v Maďarsku získat občanství všichni cizinci, kteří si koupí vládní dluhopisy za minimálně 250 tisíc eur. Podle Jobbiku by se omezení přistěhovalectví mělo týkat všech cizinců bez výjimky. Orbán však jejich požadavek označil za vydírání a nepřistoupil na něj.

Pětibodový návrh předsedy vlády obsahoval mimo jiné zákaz usazování cizinců v Maďarsku v rozporu s maďarskými zákony, které upravují získání práva na pobyt v zemi. Zakotvoval i zákaz usazování „zahraniční populace“.

(pel)