Šest týmů vědců již začalo testovat očkovací látku na lidech. Aktuálně je ve vývoji zhruba 80 vakcín.

V současnosti se vyvíjí kolem 80 typů vakcín proti SARS-CoV-2. Informoval o tom americký think tank Milken Institute. Šest týmů vědců z USA, Velké Británie a Číny už přikročilo ke klinickým testům. Může však trvat až rok, než bude očkovací látka k dispozici.

Do vývoje vakcín se kromě USA, Velké Británie a Číny zapojilo i Německo, Kanada, Izrael či Turecko, napsaly Novinky.cz. Většina z testovaných očkovacích látek se však zatím nachází ve fázi preklinických studií.

K první fázi testů, kdy se očkovací látka podává zdravým dobrovolníkům, přistoupila jako první americká společnost Moderna. Následovala ji americká společnost Inovio, čínská firma Sinovac Biotech a čínský Institut pro biologické produkty. Klinické testování zahájila rovněž Oxfordská univerzita.

Hongkongská společnost CanSino Bio zatím jako jediná přešla do druhé fáze klinických testů, kdy se látka podává malému počtu vybraných pacientů.

Každý z vědeckých týmů přitom k vývoji vakcíny přistupuje odlišně. Například Moderna využívá kyselinu ribonukleovou, kterou virus používá při své replikaci. CanSino Bio vytváří vakcínu na základě proteinů koronaviru. Očkovací látka Oxfordské univerzity zase vychází z šimpanzího adenoviru.

Tato metoda celý proces značně urychluje a zvyšuje šance na nalezení účinné očkovací látky. Přesto by podle obecně uváděných prognóz mohla být vakcína k dispozici nejdříve za rok.

Některé společnosti (například německá Curevac a kanadská Medicago) naznačují, že by první pokusné dávky mohly být hotové již na podzim.

Vývoj vakcín však může být ohrožen dalším mutováním koronaviru. Výrazná mutace SARS-CoV-2 byla nedávno objevena u muže v Indii, který se údajně nakazil ve Wu-chanu.

Vědci z Austrálie a Hongkongu upozornili, že by proti tomuto kmeni koronaviru byly aktuálně vyvíjené vakcíny neúčinné. (kag)