V Česku roste počet lidí, kteří si stěžují na hluk z ulice a od sousedů. Vůbec nejvíc si na hluk stěžují v Praze, kde je to každý pátý obyvatel. Celkově má s nadměrným ruchem problém 15 procent Čechů, což je nejvyšší číslo za posledních pět let.
Informoval o tom Deník.
„Zejména hluk z liniových, dopravních zdrojů hluku má mezi jednotlivými pětiletými koly měření kolísavý charakter,“ uvedl David Šíma z ministerstva zdravotnictví.
Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) si na rámus a rachot stěžuje 21 procent Pražanů.
Naopak nejlépe se žije v Pardubickém kraji, kde to je necelá desetina obyvatel.
V žebříčku zemí, kde lidem vadí nadměrná hlučnost, patří Česko mezi ty horší.
Méně potom vadí hluk lidem s malými dětmi a vícečlenným domácnostem.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.
Ve dne je stejnému hluku vystavena téměř polovina Ostravanů, více než třetina Brňanů, téměř třetina obyvatel Liberce a Olomouce a čtvrtina obyvatel Plzně a Ústí.
Jedoucí auto podle stupnice WHO vydává průměrně hluk 70 decibelů, sbíječka 100 decibelů a startující letadlo 120 decibelů.
Hluk přitom podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) lidem způsobuje poškození sluchu, má vliv na kardiovaskulární systém a nepříznivé působí na osvojování řeči a čtení u dětí.
V noci pak hluk prokazatelně působí na poruchy spánku, zvýšené užívání léků na spaní nebo změny fyziologických reakcí těla.
(pel)