Vládou zlevněné jízdné v dopravě stálo daňové poplatníky za rok existence slev celkem 5,6 miliardy korun. Největší část státních dotací na kompenzaci slev vyčerpaly České dráhy. Dopravní slevy v Česku však nevyvolaly skokový nárůst cestujících.
Vládou nařízené slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály za rok fungování daňové poplatníky více než 5,6 miliardy korun. Je to méně než původně odhadovaných šest miliard korun, které předpokládalo ministerstvo dopravy.
Největší část finančních kompenzací zlevněného jízdného dostaly od státu České dráhy. Potvrdila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.
Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného.
Podle dopravců slevy neznamenaly skokový nárůst počtu cestujících. Počet cestujících se v uvedeném období zvýšil nejvýše o jednotky procent.
Autobusoví dopravci dovozují, že jim slevy pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů.
Na železnici pak slevy pomohly udržet růst počtu cestujících.
Největší část kompenzací si vyfakturovaly České dráhy, a to 2,5 miliardy korun.
RegioJet takto získal 360 milionů korun.
Z autobusových dopravců dostala z veřejných zdrojů nejvíce firma Student Agency a to 176 milionů korun.
Slevy byly v prvním roce nejnákladnější v květnu letošního roku, kdy stát dopravcům vyplatil 527 milionů korun.
Naopak nejméně stát dopravcům na kompenzacích za slevy vyplatil za červenec, a to 394 milionů korun.
Slevy jízdného pro studenty a důchodce platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města.
V železniční dopravě platí slevy pouze ve vozech druhé třídy. (sfr)