Čína vypustila do vesmíru nosnou raketu Dlouhý pochod 11 z lodi na moři. Jde o první takový start v dějinách čínského vesmírného programu. Startovací rampa rakety se nacházela na obrovském plavidle ve Žlutém moři. Raketa vynesla sedm komunikačních, meteorologických a dalších družic.
Raketa Dlouhý pochod 11, vysoká 21 metrů, byla speciálně navržena k rychlým startům z mobilních odpalovacích plošin.
Do kosmu vynesla mimo jiné družici, která se bude využívat k předpovídání tajfunů.
Čína není první zemí, která vypustila vesmírnou raketu z moře. Už na konci 90. let tak v rámci společného projektu z plošiny Sea Launch v Tichém oceánu učinily Spojené státy, Rusko, Norsko a Ukrajina.
Takovéto starty mají oproti těm běžnějším z pevniny několik výhod například z hlediska úspory paliva. Čím blíže k rovníku se start bude konat, tím vyšší může raketa nabrat rychlost. To také snižuje množství energie potřebné pro vstup do vesmíru a je tak zapotřebí méně paliva.
Má to být i levnější a bezpečnější.
Vypuštění rakety z plavidla na moři je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu. Po někdejším Sovětském svazu a USA se v roce 2003 stala Čína teprve třetí zemí, která dokázala vlastními silami vynést na oběžnou dráhu Země člověka.
Čína mj. plánuje zahájit na oběžné dráze stavbu vlastní obdoby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Dokončena by měla být v roce 2022. (sfr)